Na wzgórzu przy obecnej ulicy Chełmońskiego w Bogatyni był cmentarz. Do dziś można znaleźć tam całe płyty nagrobne w miejscach gdzie spotyka się młodzież. Sprawę bada Bractwo Ziemi Bogatyńskiej, a nagłośniła Telewizja Bogatynia

Ponad 100 - letnie płyty nagrobne leżą na stoku wzgórza "Obserwator". Odkrycia dokonali członkowie Bractwa Ziemi Bogatyńskiej. O sprawie informuje Telewizja Bogatynia. Internauci ripostują, że odkrycia dokonano już dawno i każdy "wie".  Fakt jest taki, że w pobliżu największego bogatyńskiego osiedla wciąż porozrzucane są dawne groby i przez 70 lat nikt z tym nic nie robił. No prawie nikt. Sami odkrywcy z BZB opowiadają, że płyty nagrobne po wojnie używane były niezgodnie z ich przeznaczeniem - znalazły się na działkach lub na ścieżkach.

O zapomnianym cmentarzu w przeszłości informował Arkadiusz Lipin w serwisie bogatynia.dwr.pl: Ciekawym wzgórzem przy ul. Chełmońskiego jest popularnie zwany "Obserwator", gdzie stoi maszt telefonii komórkowej (dawny przekaźnik telewizyjny dla Programu 2 wybudowany przez El. Turów w 1972r.). Poza doskonałą panoramą miasta można zobaczyć na nim ślady cmentarza - niestety ograbionego z tablic nagrobnych w latach 90. XXw., kiedy to modne stało się kupowanie przez Niemców starej kamieniarki.

Dawny cmentarz na "Obserwatorze" to tzw. cmentarz urnowy. Powstały prawdopodobnie w 1920 roku, kiedy to w dawnym Reichanu rozpoczęto kremacje zwłok - tłumaczy w telewizji Edward Semper z BZB. Kremacja konieczna była z powodu braku miejsc na cmentarzu ewangelickim przy dzisiejszym kościele pw. św. Piotra i Pawła w Bogatyni. Nagrobki mają trafić na godne miejsce.

To nie pierwszy przypadek, kiedy członkowie BZB zajmują się nekropolią. Od ubiegłego roku trwa akcja porządkowania starego ewangelickiego cmentarza przy dzisiejszej ulicy Białogórskiej (vide Spłata historycznego długu).

To nie jedyna tajemnica, którą skrywa teren "Obserwatora". Na wzgórzu bliżej tawerny stoi odnowiony przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Bogatyńskiej pomnik ofiar I Wojny Światowej. Według informacji TMZB dla pomnika wybrano nieprzypadkowe miejsce. W latach 70-tych XIX wieku odkryto tu pogańskie cmentarzysko z epoki brązu z lat od 1000 do 700 p.n.e. oraz przedmioty ze średniowiecza (pisaliśmy na ten temat Niemieckie pomniki wojenne w Bogatyni).

Reportaż Telewizji Bogatynia: Odkryto cmentarz na Obserwatorze

Przy okazji warto zwrócić uwagę na nazwy, które pojawiają się przy okazji cmentarzy. Według TMZB pomnik stoi na bezimiennym wzgórzu, które tłumacząc z niemieckiego można nazwać Górą Wartownika (niem. Wachberg), na wysokości około 340 m n.p.m. Pojawia się również nazwa "Koło Obserwatora". Dla porównania, znany mieszkańcom Bogatyni "Obserwator" ma wysokość 315,2 m n.p.m. Termin „Obserwator” byłby najlepszym tłumaczeniem przedwojennej nazwy wzgórza Wachberg, a to Górę Kamień (niem. Steinberg) prawdopodobnie omyłkowo "ochrzczono" "Obserwatorem" i nazwa ta zadomowiła się wśród mieszkańców (źródło informacji Pomnik wojenny w Markocicach).

Zdjęcia płyt nagrobnych na wzgórzu, fot. bogatynia.info.pl:

 

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.