fot. bogatynia.info.plWrocławski Instytut Pamięci Narodowej wydał długo oczekiwaną książkę o działalności bezpieki w naszym regionie. Publikacja "Zgorzelecka bezpieka 1945–1990" opowiada również o Bogatyni

Książkę "Zgorzelecka bezpieka 1945–1990" napisał dr hab. Robert Klementowski, p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej we Wrocławiu. Doktor Klementowki ma na swoim koncie już inne publikacje dotyczące lokalnych struktur aparatu bezpieczeństwa w naszym regionie. Jest autorem m.in. książek „W cieniu sudeckiego uranu. Kopalnictwo uranu w Polsce 1947–1973”,  „»My wszyscy są od pracy fizycznej…« Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bolesławcu (1945–1956)” i Służba Bezpieczeństwa na ziemi lwóweckiej (1957–1990).

"Zgorzelecka bezpieka 1945–1990" podzielona została na pięć części. "Cztery pierwsze obrazują rozwój, zmiany i działalność organów bezpieczeństwa w Zgorzelcu w okresach nawiązujących zarówno do przemian strukturalnych samej bezpieki, jak i istotnych wydarzeń historycznych" - możemy przeczytać we wprowadzeniu do książki. "Ostatnia, piąta część monografii to próba charakterystyki resortu bezpieczeństwa przez pryzmat zatrudnionych w nim funkcjonariuszy, metod i środków pracy, relacji z innymi służbami i instytucjami i w końcu oceny działań UB/SB z perspektywy czasu. (...) W części tej znalazło się także omówienie problematyki zawsze drażliwej i skomplikowanej – powstania, wielkości i działalności sieci agenturalnej: informatorów, agentów, rezydentów, tajnych współpracowników, konsultantów, kontaktów poufnych i służbowych, właścicieli lokali kontaktowych (dalej LK). Odwołano się przy tym do ustaleń autora, powstałych przy okazji prac nad innymi powiatowymi strukturami bez­pieki" - opisuje autor.

4 lata trwały starania, aby zrealizować pomysł i kolejne 4 jego realizacja. W kwietniu 2011 roku zostało podpisane porozumienie w sprawie wydania publikacji poświęconej obrazowi społeczeństwa Ziemi Zgorzeleckiej lat 1945-89 w dokumentach bezpieki. Jego sygnatariuszami był Powiat zgorzelecki, Miasto Zgorzelec, Miasto i Gmina Bogatynia, NSZZ „Solidarność” przy KWB Turów i wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Książka zawiera 365 stron, na których wielokrotnie są odniesienia do Bogatyni. Głownie w zainteresowaniu służb były dwa wielkie zakłady działające na terenie naszej gminy. Książkę możne kupić za pośrednictwem wydawnictwa. Kosztuje 28 zł.

Na ten temat pisaliśmy:

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.