Aktorka Reese Witherspoon może otworzyć w tym roku Nyski Festiwal Filmowy, który w maju odbędzie się po raz 12. Filmy wyświetlane będą w trzech krajach w różnych przygranicznych miastach. W tym roku bez Bogatyni

Plakat filmu "W dobrej wierze"

Jak podają niemieckie media (Gazeta Saksońska) 12 Nyski Festiwal Filmowy (www.neissefilmfestival.de) 5 maja br. może otworzyć znana aktorka Reese Witherspoon. Twórcy festiwalu zaprosili oscarową gwiazdę do Żytawy (Zittau) i otrzymali odpowiedź. Otwarcie transgranicznego festiwalu przez gwiazdę ma kosztować nawet 40 tys. zł (10 tys. euro). Organizatorzy muszą zapewnić bilet pierwszej klasy, zakwaterowanie w pięciogwiazdkowym hotelu, transportu na lotnisko, prywatnego szofera, catering i stylizację w razie potrzeby. Według dyrektora festiwalu Andreasa Friedricha to suma, na która nie może sobie pozwolić mały festiwal z własnych środków. Organizatorzy czekają na hojnego sponsora i w międzyczasie negocjują z Amerykanką.

Na festiwalu będziemy mogli obejrzeć film z "legalną blondynką" - "W dobrej wierze" (org. The Good Lie). Obraz przedstawi inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię młodego uchodźcy z Sudanu, który wraz z innymi rodakami otrzymuje szansę na nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Przeniesieni w nową rzeczywistość chłopcy szybko zaprzyjaźniają się z Amerykanką przydzieloną im do opieki (Reese Witherspoon). Główny bohater nie potrafi jednak odnaleźć się w obcym kraju i walczy z wyrzutami sumienia z powodu brata, który pozostał w ogarniętym wojną Sudanie.

Nyski Festiwal Filmowy wielokrotnie gościł w Bogatyni. W naszym kinie "Kadr" wyświetlane były filmy konkursowe. Tym razem jednak wśród 17 festiwalowych lokalizacji nie znajdziemy Bogatyni. W Polsce filmy będziemy mogli zobaczyć w zgorzeleckim kinie "PoZa" i w Europejskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym Zgorzelec-Görlitz MEETINGPOINT w Koźlicach (polskim akcentem będzie też projekcja w nowootwartym kinie "Warszawa" w Libercu). Będą również polskie filmy, które powalczą o statuetki „Nyskiej Ryby”.  Zobaczymy m.in. "Agnieszkę" Tomasza Rudzika, "Jak całkowicie zniknąć" Tomasza Wojcieszka, "Kebab i horoskop" Grzegorza Jaroszuka i "Zbliżenia" Magdaleny Piekorz. Będą również filmy dokumentalne - m.in. "Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka" (kino PoZa) Tomasza Nuzbana i międzynarodowa kooperacja "Mama pracuje na zachodzie - dzieciństwo w Polsce" (org. I'm Kuba) w reżyserii Åse Svenheim Drivenes.

Podobne artykuły:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.