W Żytawie (Zittau) powstaje hollywoodzki film o błogosławionym Franciszku Jägerstätterze, który przeciwstawił się wojnie. Obraz kręci Terrence Malick, reżyser nominowany do Oscara za "Cienką czerwona linię".

fot. archiwum bogatynia.info.pl

Żytawa (obok Goerlitz) coraz częściej staje się bohaterem wielkiego ekranu. To nie pierwszy raz, kiedy gwiazdy z Los Angeles tworzą nad Nysą Łużycką. Jak podają niemieckie media ("Gazeta Saksońska") zdjęcia do filmu powstaną m.in. w starym żytawskim więzieniu (budynek był również tłem oscarowych scen w "The Grand Budapest Hotel - vide Oscarowe sceny również z Żytawy). Chodzi o najnowszy film Terrence'a Malick'a, reżysera nominowanego do Oscara za "Cienką czerwona linię". Produkcja zatytułowana "Radegund" (od nazwy wsi w Austrii Sankt Radegund) opowiada historię Franciszka Jägerstättera urodzonego własnie we wsi Sankt Radegund. Był to austriacki rolnik, kościelny i tercjarz franciszkański, męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła katolickiego. 

Podczas II wojny światowej Jägerstätter oświadczył, że jako katolik nie może zaakceptować tekstu żądanej od niego przysięgi wojskowej i wstąpienia do Wehrmachtu, w wyniku czego został skazany przez sąd wojenny za "sabotowanie wysiłku obronnego" (Zersetzung der Wehrkraft) na karę śmierci. Sąd odrzucił propozycję Jägerstättera, iż jest on gotów służyć w formacjach sanitarnych. Wyrok przez ścięcie gilotyną wykonano 9 sierpnia 1943. 1 czerwca 2007 papież Benedykt XVI wydał dekret uznający Franciszka Jägerstättera za błogosławionego [źródło Wikipedia].

To nie jedyny film, który będzie miał plenery zza naszej zachodniej granicy. W lipcu Żytawa służyła niemieckiemu zdobywca Oscara Florian Henckel von Donnersmarck jako plan filmowy dla swojego projektu "Werk Ohne Autor" (niem. dzieło bez autora). Florian Henckel von Donnersmarck statuetkę Oscara dostał za "Życie na podsłuchu", na swoim koncie ma również produkcję "Turysta" z Angeliną Jolie i Johnnym Deppem. Niemiecki reżyser kręci w Żytawie film o artyście Kurcie Barnercie, który doświadczenia z II wojny światowej i życia w NRD przelewa na obrazy.

Podobne artykuły:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.