Wojtek Olejarz, fot. PG 1Dzień Patrona Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni wielkim dniem promocji talentu

21 maja 2014r. Publiczne Gimnazjum nr 1 wspominało Mikołaja Kopernika – wszechstronnego uczonego, utalentowanego człowieka renesansu, który miał odwagę poszukiwać prawdy o Wszechświecie. Udało mu się wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię. Teoria heliocentryczna nie przymnożyła mu przyjaciół. Zmagał się z drwinami, pogardą i odrzuceniem. Dziś wiemy, że Kopernik miał rację a jego teoria wpłynęła na rozwój nauk przyrodniczych.

Patron gimnazjum to doskonały przykład człowieka odważnie rozwijającego wszechstronne talenty. Dlatego kolejną rocznicę nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika PG1 świętowało, prezentując różnorodne talenty i umiejętności.

Szkolny Dzień Talentu w Hołdzie Patronowi Szkoły otworzyła podczas apelu pani dyrektor Elżbieta Brożek, która powitała wszystkich zaproszonych gości – p. Adama Kusiaka – kaligrafa, który zwykły tekst zapisuje piękniej niż wielu miniaturzystów średniowiecznych ozdabiających cenne księgi; Małgorzatę Kłopotek – czarodziejkę potrafiącą ze zwykłego ciasta zrobić dzieło sztuki i p. Jana Warakomskiego, dla którego żaden model czy to samolotu, pociągu czy też czołgu nie ma tajemnic. Następnie Julia Stachyra i Kasia Pawłowicz – uczennice klasy 1a – przedstawiły krótką biografię Mikołaja Kopernika, po czym na scenę zaproszony został Wojtek Olejarz – bogatyński reggaeowy chłopak, który za swój występ nagrodzony został gromkimi brawami.

Po czym gimnazjaliści wraz z nauczycielami rozeszli się do klas, na boiska sportowe oraz na salę gimnastyczną, gdzie odbywać się miały poszczególne punkty programu.

Na parterze można było podziwiać wystawę prac plastycznych poświęconych Kopernikowi a wykonanych przez gimnazjalistów.

Matematycy mieli szansę sprawdzić się podczas Maratonu Matematycznego, w którym wzięli udział również gimnazjaliści z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Bogatyni. Nad przebiegiem konkursu czuwali nauczyciele – p. Ewa Wiśniewska, p. Jolanta Doroszczak, p. Iwona Hałas, p. Krystyna Krokowska, p. Orianna Mikuć i p. Konstanty Ślązak.

Uczniów czekały również ciekawe warsztaty kaligraficzne, modelarskie i dekorowania ciast prowadzone przez zaproszonych gości oraz warsztat rękodzieła prowadzony przez panią Małgorzatę Kosibę – nauczycielkę języka angielskiego, która zaprezentowała własne prace i zachęciła uczniów do zmierzenia się z szydełkiem;). Wszystkie warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Sztuka kaligrafii zachwyciła uczniów, którzy próbowali zapisać swoje imię, wykorzystując różnorodne stalówki kaligraficzne maczane w prawdziwych kałamarzach. Pan Adam został poproszony o wypisanie dyplomów dla uczniów, którzy wzięli udział w II edycji konkursu kaligraficznego – wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas apelu kończącego Dzień Patrona. Odpowiedzialna za niego była polonistka p. Marta Pędrak. Warsztaty dekorowania ciast zaszokowały wielu – okazało się bowiem, że miśki, słoniki, motylki i inne cuda znajdujące się na ciastku MOŻNA zjeść a przede wszystkim można te dekoracje wykonać samodzielnie. Modelarstwo, bardzo czasochłonne, wymagające cierpliwości, dokładności i pasji również cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Młodzi ludzie wzięli także udział w wielu konkursach, m.in. w obwodzie sportowym (przygotowanym i przeprowadzonym przez Zespół Sportowy – pana Damiana Czarnickiego, pana Tomasza Bieżuńskiego i Tomasza Pistiolisa)– podczas którego musieli wykazać się sprawnością z różnych dziedzin sportu; w quizie wiedzy o Koperniku – przygotowanym przez p.Katarzynę Staszak – Smolarek i p.Annę Olejarz; w konkursie intersemiotycznym – podczas którego próbowali przełożyć tekst literacki na obraz – pomysłodawczynią i realizatorką konkursu była p.Maryla Ganczarska; w quizie przyrodniczym (przeprowadzonym przez p.Anettę Adamską i Grażynę Lazanowicza a przygotowanym przez Zespół Przyrodniczy PG1) – gdzie starali się wiedzą dorównać Kopernikowi oraz w odysjowych spontanach (pod okiem p.Sylwii Sułkowskiej) – wymagających od nich twórczego rozwiązania problemów i kreatywnego wykorzystania otrzymanych materiałów.

Szkolna ekipa ratownicza zaprezentowała pokaz połączony z warsztatami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy. Nad całością czuwała p. Anna Borukało.

Aby wzmocnić siły zaproszono wszystkich na pyszną grochówkę.

Obchody Dnia Patrona zakończono apelem, na którym Burmistrz MiG Bogatynia pan Andrzej Grzmielewicz, pani dyrektor Elżbieta Brożek i nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne działania ogłosili wyniki konkursów i nagrodzili zwycięzców.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.