Dom przy ulicy Listopadowej, fot. archiwum bogatynia.info.plGminna Ewidencja Zabytków z terenu miasta i gminy Bogatynia została zaktualizowana. Na liście znajduje się około 1,5 tys. pozycji


Burmistrz Andrzej Grzmielewicz swoim zarządzeniem wprowadził nową Gminną Ewidencję Zabytków (GEZ) z terenu miasta i gminy Bogatynia. GEZ powstała w porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków we Wrocławiu delegatura w Jeleniej Górze. Ewidencja prowadzona jest w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu całej gminy. Na listach zawarte są również obiekty wpisane do rejestru zabytków (wraz z numerem rejestrowym i datą wpisu). Tylko około 10% pozycji z bogatyńskiej GEZ znalazło się w rejestrze zabytków. Z dokumentem można zapoznać się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Na liście znajduje się ponad 800 pozycji z terenu miasta i ponad 600 z całej gminy. GEZ zawiera również zbiór archeologicznych kart adresowych (18 pozycji) i urbanistycznych oraz ruralistycznych kart adresowych (18 pozycji).

Utworzenie Gminnej Ewidencji Zabytków jest obowiązkiem gmin w świetle ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. GEZ jest elementem miejscowego prawa uwzględnianym podczas wydawania decyzji administracyjnych. Gminna Ewidencja Zabytków obejmuje trzy „typy” nieruchomości: zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, inne zabytki nieruchome znajdujące się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, oraz inne zabytki nieruchome wyznaczone przez burmistrza w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.