Robert 'Robi' Florek, tatuator, właściciel studiaZa kilka dni w Bogatyni rusza studio tatuażu. Czy bogatynianie chętnie się tatuują? Czy tatuaż jest groźny? Kto robi sobie tatuaże? Zadaliśmy właścicielowi kilka pytań

Tatuaże od lat jednym się podobają innym nie. Według definicji jest to znak graficzny powstały w wyniku trwałego wszczepienia za pomocą specjalnej igły barwnika pod skórę. W pierwotnym założeniu tatuaż był ozdoba rytualną, później zagarnięty przez subkultury więzienne i gangsterów. Dziś to większości przypadków ozdoba.

bogatynia.info.pl: Zaczniemy przekornym pytaniem – po co człowiekowi tatuaż?

Robert "Robi" Florek, tatuator, właściciel studia: Ludzie posiadający lub chcący posiadać tatuaż dzielą się na poszczególne kategorie. Jedną z nich jest chęć podążania za modą (tzw. "szpan", chęć upodobnienia się do towarzystwa, celebrytów, itp.).Kolejnym powodem jest możliwość zapisania ważnych wydarzeń, osób i rzeczy. Inni ozdabiają swoje ciało ponieważ po prostu to lubią. Jak to mówią: jak zrobisz jeden to wrócisz po kolejny, kolejny i kolejny (uśmiech).

Czy bogatynianie chętnie robią sobie tatuaże?

Jeżeli chodzi o tatuaż to bogatynianie nie odbiegają od normy w jakiś szczególny sposób od mieszkańców innych miejscowości. Jedni cenią tę formę sztuki bardziej wyjątkowo, a inni za nią nie przepadają.

Reklamujecie się, że Wasze studio powstało z myślą o ludziach wymagających, ceniących kreatywność i oryginalność. Czym będzie wyróżniał się Wasz salon?

Nasze Studio to przede wszystkim klimat. Klient wchodząc do nas nie zobaczy obrazu "szpitala". Panuje tutaj zawsze luźna atmosfera, powodująca że ludzie chcą do nas wracać. Do każdego podchodzimy indywidualnie starając się aby jego tatuaż był taki jak sobie wymarzył, oryginalny i niepowtarzalny. Wszystkie tatuaże traktujemy równorzędnie, niezależnie od tego czy ma to być mały znaczek czy obraz na całe plecy. Wszystkie narzędzia, którymi pracujemy są tylko jednorazowego użytku, przykładamy wielką wagę do sterylności i higieny. Jesteśmy pod stałym nadzorem sanepidu. Narzędzia rozpakowane są dopiero przy kliencie.

Dlaczego właśnie Bogatynia, a nie np. Wrocław?

Chcieliśmy dać mieszkańcom Bogatyni i okolicy coś, czego nie mieli. Pokazać, że można stworzyć w pełni profesjonalne studio na wysokim poziomie nieodbiegające jakością od innych, znajdujących się w dużych miastach.

Czy waszym zdaniem tatuator to artysta czy rzemieślnik?

W dzisiejszych czasach tatuaż nie jest już postrzegany jako oznaka półświatka przestępczego. Zawód – tatuator jest bardzo trudną profesją, którą nie każdy może wykonywać. Jest to forma sztuki, której tajniki nabywa się latami. Umiejętności należy cały czas doskonalić. Podstawą oczywiście jest rysunek, który trzeba szlifować codziennie i tylko wtedy jest się artystą tatuażu. Jeżeli ktoś usiłuje tatuować nie praktykując wyżej wymienionych czynników jest niestety tylko rzemieślnikiem kalkującym cudze prace.

Ile kosztuje wykonanie tatuażu i czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi ograniczeniami – wydatkami np. pielęgnacyjnymi?

Tatuaż wyceniany jest na podstawie wielkości, stopnia skomplikowania motywu oraz liczby użytych kolorów. Cena startowa to 100 zł. Każdy tatuaż jest wyceniany indywidualnie podczas konsultacji z klientem. Jedyny dodatkowy wydatek to koszt zakupu maści stosowanej podczas gojenia (okolo10 zł)

Ile trwa zrobienie „malunku”?

Czas na wykonanie tattoo, wiąże się z jego wielkością oraz skomplikowaniem. Małe, proste wzory można zrobić w 30 minut, natomiast większe projekty do 2 godzin. Jeżeli na wykonanie potrzeba więcej czasu, wówczas projekt dzielony jest na sesje, które nie trwają dłużej niż 3 godziny każda. Podział ten konieczny jest ze względu na zmęczenie skóry. Czas oczekiwania miedzy sesjami nie może wynosić mniej niż dwa tygodnie.

Czy tatuaże są szkodliwe, groźne dla zdrowia? Czy jest ryzyko z tym związane? Kto nie może zrobić u was tatuażu?

Tak są groźne, ale tylko wtedy gdy nie są wykonane w sterylnych warunkach, a do ich wykonania nie używa się specjalistycznych narzędzi do tego przeznaczonych typu igły, farby, gryfy. W naszym studiu stosujemy farby najwyższej jakości atestowane dermatologicznie przez EU. Nie tatuujemy osób poniżej 18 roku życia. Odstępstwem są osoby miedzy 16 a 18 rokiem życia za pozwoleniem rodzica lub opiekuna prawnego. Osoby pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających również nie będą obsługiwane. Przeciwwskazania to: ciąża, karmienie piersią, oraz choroby krwi np. hemofilia.

Jakie projekty można u was zrobić? Czy można np. przyjść ze zdjęciem dziecka lub „starą kotwicą” do zamaskowania?

Nasza oferta to tatuaże o pełnej gamie kolorów, czarno-szare, portrety, 3D oraz ''stare kotwice”, delfinki itp.' do zamaskowania (śmiech). Wykonujemy praktycznie każdy rodzaj oraz styl prac.

Czy "dzieło" można usunąć”?

Obecnie najskuteczniejszą metoda usunięcia niechcianego tatuażu to zabiegi laserowe, które niestety też mają swoje ograniczenia (problem z usunięciem kolorowych tatuaży). Zabiegi te są kosztowne, długotrwałe a i tak pozostawiają lekkie blizny i w rzadkich przypadkach zaciemnienia skóry. Najlepszą metodą jest dokładne przemyślenie sprawy przed udaniem się do studia.

Czy będziecie tatuować również zwierzęta? Np. identyfikatory dla psów?

Nie, nie, nie (śmiech) Są inne instytucje które się tym zajmują i im to pozostawiamy. A dla psa proponujemy zakupienie obroży z numerkiem (śmiech).

Więcej o studiu (w tym dane kontaktowe) w naszym katalogu firm i instytucji: Studio Tatuażu "Robi Tattoo"

Czy masz tatuaż?

{acepolls 17}

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.