50 lat temu Wojciech Jerzy Has nakręcił w Bogatyni film "Złoto". Film wciąż można kupić na płytach DVD
Kilka dni temu pisaliśmy o rocznicy powstanie kolejki wąskotorowej (127 lat temu w Bogatyni uruchomiono kolejkę). Przy okazji tego artykułu pojawił się temat filmu "Złoto", który kręcony był w Bogatyni. W filmie znalazła się słynna scena przejazdu parowozu przez ulicę Armii Czerwonej tuż obok nieistniejącej już karczmy (na zdjęciu). Film nakręcony był w 1961 roku, a dokładnie 26 października 1962 r. odbyła się jego premiera. W produkcji wystąpiła plejada polskich gwiazd. Można by tu wymieć najsławniejsze nazwiska: Władysław Kowalski, Krzysztof Chamiec, Barbara Krafftówna, Zdzisław Maklakiewicz, Jan Kobuszewski, Wojciech Siemion.
Postaci reżysera nie trzeba nikomu przestawiać, choć "Złoto" nie było jego popularną produkcją. Bardziej znane filmy to choćby "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka" czy "Sanatorium pod Klepsydrą". Ciekawostką jest, że sam reżyser wystąpił w filmie kręconym w Bogatyni. Zagrał milicjanta.
"Złoto" to "kameralny dramat psychologiczny" - tak przynajmiej charakteryzuje produkcję filmpolski.pl. Akcja rozgrywa się na terenie budowy kombinatu energetycznego w Turowie oraz w samej Bogatyni. Możemy znaleźć w filmie kadry z ówczesnej Cafe Roma, ulicy Waryńskiego, Armii Czerwonej i wielu innych miejsc, które rozpozna jedynie oko wytrawnego obserwatora. Uwiecznionej w kadrze Bogatyni już nie ma. Większość budynków, które można na filmie dostrzec, została zburzona.
Jak recenzuje fabułę wspomniany filmpolski.pl "Złoto" opowiada losy chłopca, który mimo wielu konfliktów tu znajduje swoje miejsce. "Do turoszowskiego kombinatu przyjeżdża chłopak - szuka przygody, dobrego zarobku, a może przed czymś ucieka? Zaprzyjaźnia się z geologiem, Piotrem, który pomaga mu znaleźć pracę i miejsce w hotelu robotniczym. Skłócony ze współlokatorami jednak odchodzi. Kiedy w miasteczku zjawia się człowiek, który go szuka, chłopak postanawia uciec za granicę... Okazuje się, że niepotrzebnie się boi, bo wtedy na szosie nie zabił człowieka, lecz psa. Podejmuje więc pracę w swoim zawodzie jako szofer".
Film można kupić w internecie na płycie DVD. Cena to około 100 zł.
Opis filmu pochodzi ze strony: filmpolski.pl