RRezolucja została podjęta jednogłośnie, teraz moga podpisywać ją mieszkańcy

Właśnie zakończyła się nadzwyczajna sesja Rady GiM, która była w całości poświęcona trudnej sytuacji w jakiej znalazł się bogatyński PEC. Zapoznaj się z treścią podjętej rezolucji

Trzy godziny trwało spotkanie radnych w trybie nadzwyczajnym, które nie zgromadziło kompletu rajców. Na sali konferencyjnej UMiG znaleźli się również zaproszeni przez przewodniczącego Stefaniaka goście: zarząd Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz członkowie Rady Nadzorczej desygnowani przez Gminę. Jak kilkukrotnie podkreślał przewodniczący Patryk Stefaniak zaproszeni zostali również przedstawiciele PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (współwłaściciele PEC), dyrektor kopalni oraz przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki. Nie przybyli jednak na nadzwyczajną sesję, dlatego mogliśmy wysłuchać tylko jednej strony właścicielskiej.

Płomienną mowę wygłosił burmistrz Andrzej Grzmielewicz. Burmistrz wysnuł ostre przypuszczenia, że powodem rezygnacji kopalni z usług PEC-u może był próba obniżenia wartości spółki. Swoje przypuszczenia burmistrz opiera na tym, że wypowiedzenie umowy nastąpiło po tym, jak gmina ogłosiła zamiar sprzedania swojej części udziałów w spółce, a Rada przychyliła się do tych planów w głosowaniu. Według burmistrza działanie takie jest niedopuszczalne, ale gdy tak było faktycznie to gmina jest w stanie odstąpić od planów sprzedaży, a nawet wziąć pełną odpowiedzialność za spółkę PEC. Burmistrz ogłosił także, że skorzystał ze swojego prawa do zwołania Walnego Zgromadzenia w PEC-u, na którym będzie chciał doprowadzić do redukcji zarządu spółki do jednej osoby (teraz są trzy) oraz redukcji Rady Nadzorczej do trzech osób (teraz jest sześć). Według burmistrza konieczne jest także stworzenie programu naprawczego i szukanie innych form zarobkowych PEC-u, w tym także masowe uciepłowienie dużych osiedli domków jednorodzinnych, jednak kluczowe jest wywarcie wpływu na kopalnię, aby odstąpiła od wypowiedzenia umowy PEC-owi.

Obecni na Sali radni w większości przychylili się do słów burmistrza. Rezolucja została przegłosowana jednogłośnie, podpisali się pod nią również burmistrzowie, skarbniczka i sekretarz gminy.

"REZOLUCJA SAMORZĄDU MIASTA l GMINY BOGATYNIA

Mając na uwadze podstawowy obowiązek samorządu terytorialnego jakim jest dbałość o interes mieszkańców Gminy Bogatynia, w związku z wypowiedzeniem Spółce PEC SA umowy dostaw ciepła przez PGE GiEK SA Oddział KWB Turów, Rada Gminy i Miasta Bogatynia na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia przedstawia wspólne stanowisko.

W związku z wypowiedzeniem umowy dostaw ciepła przez PGE GiEK SA Oddział KWB Turów powodującym tym samym utratę największego odbiorcy ciepła w Gminie Bogatynia, apelujemy do władz PGE GiEK SA o wycofanie złożonego wypowiedzenia.

Decyzję powyższą uznajemy za szkodliwą społecznie oraz uderzającą finansowo bezpośrednio w mieszkańców Bogatyni oraz Spółkę PEC SA

Pragniemy wyrazić nadzieję, że z uwagi na prawne obowiązki Oddziału KWB Turów w zakresie rekompensowania skutków szkodliwego oddziaływania zewnętrznego przedsiębiorstwa władze PGE GiEK SA uwzględnią znaczną szkodliwość społeczną podjętej decyzji przez Dyrektora Oddziału KWB Turów i zmienią swoje dotychczasowe stanowisko.

Z uwagi na fakt, że organy gminy nie posiadają prawnych instrumentów wzruszenia decyzji o wypowiedzeniu umowy, pragniemy w imieniu mieszkańców Bogatyni, wyrazić nadzieję, że w imię dotychczasowej współpracy samorządu z PGE GiEK SA działania podejmowane przez jej oddziały uwzględnią słuszny interes mieszkańców Bogatyni.

Deklarujemy również, iż samorząd Bogatyni podejmie wszelkie możliwe i leżące w jego kompetencji działania, mające na celu zminimalizowanie negatywnych skutków związanych z zapowiedzianą podwyżką opłat taryfowych za ciepło. Burmistrz reprezentujący Gminę Bogatynia jako akcjonariusza PEC SA w Bogatyni wystąpił z propozycją maksymalnego zmniejszenia ilości osób zasiadających w organach spółki do jednego członka w zarządzie oraz trzech członków w Radzie Nadzorczej, jak również zawnioskował o przygotowanie i wdrożenie przez Zarząd PEC S.A. programu naprawczego.

Gmina Bogatynia deklaruje również gotowość ścisłej współpracy z Zarządem PEC SA w Bogatyni, w szczególności zaś dalszego finansowania rozbudowy sieci ciepłowniczej umożliwiającego pozyskiwanie nowych odbiorców, jeżeli choć w minimalnym stopniu zrekompensuje to Spółce utratę ważnego źródła przychodów.

Oświadczamy równocześnie, iż jeżeli jednym z powodów działań podjętych przez PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów są obecnie prowadzone przez Gminę Bogatynia prace związane z prywatyzacją PEC S.A. w Bogatyni - samorząd wycofa się z decyzji o prywatyzacji spółki.

Samorząd Bogatyni jest również gotowy do przejęcia za zgodą drugiego akcjonariusza pełnej odpowiedzialności za PEC S.A. w Bogatyni.

Zwracamy się również do wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia o wsparcie niniejszego stanowiska i złożenie podpisu poparcia pod rezolucją samorządu."

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.