fot. IMGWW dniach 19-21.05 2014 r. pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) Oddział we Wrocławiu prezentowali wystawę objazdową projektu NEYMO (LausitzerNeiße/Nysa Łużycka. Modelowanie klimatyczne i hydrologiczne. Analiza i Prognoza; Projekt nr 100093588) w kilku miejscowościach obszaru wsparcia Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013

Projekt NEYMO ma na celu przeprowadzenie modelowania hydrologicznego i klimatycznego w oparciu o wspólną, zweryfikowaną polsko-niemiecką bazę danych hydrologicznych i meteorologicznych w transgranicznej zlewni rzeki Nysy Łużyckiej. Modelowanie zasobów wodnych, uwzględniające zmiany klimatu, będzie podstawą do prognozowania i poszukiwania rozwiązań kompromisowych, których efektem będzie racjonalne, zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi z uwzględnieniem potrzeb ochrony walorów przyrodniczych Nysy Łużyckiej.

Celem wystawyobjazdowej projektu NEYMO jest rozpowszechnianie założeń i informacji o projekcie, jak również przybliżenie szerzej publiczności wiadomości o bilansie wodnym oraz o klimacie i jego zmianach w obszarze wsparcia.Projekt realizowany jest w ramach POWT Polska-Saksonia 2007-2013 oraz współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W dniu 20.05.2014 r. w Bogatyńskim Ośrodku Kultury zaprezentowano wystawę objazdową projektu NEYMO. Dodatkowo przygotowano prezentacje multimedialne o tematyce dotyczącej zrównoważonego gospodarowania wodami oraz klimatologii ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki zlewni Nysy Łużyckiej i problemów występujących na tym obszarze.W pierwszej prezentacji dr Iwona Lejcuś przybliżyła zakres wykonywanych zadań w projekcie NEYMO ze szczególnym uwzględnieniem wagi jaką powinniśmy przykładać do ochrony zasobów wodnych. Zwrócono uwagę jak licznym oddziaływaniom antropogenicznym (mającym wpływ na zasoby wodne terenu) poddawana jest zlewnia Nysy Łużyckiej. W drugiej prezentacji przygotowanej przez dra Bartłomieja Miszuka przybliżono informacje o przyrządach umożliwiających zebranie danych meteorologicznych niezbędnych do dalszych analiz klimatycznych oraz o przebiegu zjawisk pogodowych. Wspomniane prezentacje wykonane zostały w ramach działań adaptacyjnych związanych z edukacją społeczeństwa o zasobach wodnych i zmianach klimatu. Przypomnienie i uzmysłowienie problemów dotyczących zasobów wodnych jest elementem podnoszenia świadomości ekologicznej przyszłych pokoleń, którym przyjdzie funkcjonować w obszarze wsparcia projektu POWT PL-SN 2007-2013 w przyszłości. W prelekcjach wzięło udział ponad 160 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum wraz z nauczycielami. Dodatkowo rozpowszechniano ulotki i newslettery projektu.

Źródło: IMGW

{gallery}stories/imprezy/imgw{/gallery}

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.