Burmistrz  Bogatyni poinformował, że samorząd może partycypować w tych kosztach, fot. SP w Zgorzelcu Jak szacuje Elżbieta Jaroszek z Dolnośląskiego Urzędu Melioracji i Urządzeń Wodnych, odbudowa samego koryta Miedzianki to koszt rzędu 190 mln zł, urząd dysponuje na ten cel znacznie skromniejszymi środkami, co powoduje, że może jedynie prowadzić prace na krótkim odcinku rzeki

3 marca w zgorzeleckim starostwie odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poszerzone o komisję bezpieczeństwa rady powiatu.

Samorządowcy na czele ze starostą Arturem Bielińskim i wicestarostą Mariuszem Tureńcem,  szefowie służb sanitarnych, weterynaryjnych, mundurowych (w tym po raz pierwszy WKU w Bolesławcu), przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Dolnośląskiego Urzędu Melioracji i Urządzeń Wodnych, rozmawiali w starostwie o bieżących sprawach dotyczących bezpieczeństwa na terenie powiatu. Dokonano oceny zagrożeń, które wystąpiły w lutym. Poruszono m.in. temat zdarzeń odnotowanych przez policję, straż graniczną i straż pożarną oraz przeprowadzone przez nich akcje. Wojskowa Komenda Uzupełnień poinformowała o rozpoczęciu w kwietniu kwalifikacji wojskowej. Pełnomocnik starosty przypomniał o konieczności uzupełnienia miejskich i gminnych magazynów przeciwpowodziowych, wymogach przedłożenia do akceptacji staroście planów ochrony ppow i ich aktualizacji oraz o zasadach udzielania pomocy (użyczania sprzętu) będącego w posiadaniu powiatu i PSP. Mówił także o zadaniach wójtów i burmistrzów w zakresie aktualizacji planu dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek zdarzenia radiacyjnego. Sanepid przedłożył informację nt. sytuacji epidemiologicznej w powiecie. Zanotowano 1 przypadek zachorowania na grypę typu AH1N1, hospitalizowany jest 61-letni mężczyzna.

O ubiegłorocznych i przewidzianych na rok 2011 nakładach na naprawę koryt rzek, murów oporowych, wałów przeciwpowodziowych i ich bieżącym utrzymaniu mówili przedstawiciele RZGW i DUMiUW. Jak szacuje Elżbieta Jaroszek z Dolnośląskiego Urzędu Melioracji i Urządzeń Wodnych, odbudowa samego koryta Miedzianki to koszt rzędu 190 mln złotych, urząd dysponuje na ten cel znacznie skromniejszymi środkami, co powoduje, że może jedynie prowadzić prace na krótkim odcinku rzeki. Burmistrz Bogatyni poinformował, że samorząd może partycypować w tych kosztach, ponieważ mury oporowe to strategiczna inwestycja ze względu na dalszą odbudowę miasta.

Wiadomo już także, że pierwsze prace związane z naprawą wałów przeciwpowodziowych na Nysie zostaną przeprowadzone w Sieniawce, aby zabudować powstałą podczas powodzi wyrwę (odcinek 650 m). W latach 2011-2012 będą prowadzone także prace przy wyrwach w Radomierzycach, Osieku Łużyckim, Koźlicach i Bielawie Dolnej.

Powrócił również temat nieużytkowanych mostów na Nysie Łużyckiej, w tym ustalenia części ich zarządców i rozmów ze stroną niemiecką na temat ewentualnych remontów lub demontażu tych obiektów. Grodzie tymczasowe na Witce, pompowanie wody do zbiornika w Zatoniu oraz 3 warianty odbudowy zapory (każdy z przepławką dla ryb), które zostaną poddane analizie pracowników naukowych to tematy omówione przez przedstawiciela Elektrowni Turów. Wiadomo już, że nowa zapora, która powstanie najprawdopodobniej jesienią 2013 r. będzie posiadała dwukrotnie większą zdolność upustową niż stara.

Kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbędzie się na początku kwietnia.

Źródło SP w Zgorzelcu

Na podobny temat pisaliśmy:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.