We wtorek 12 stycznia o godzinie 15.00 w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się otwarta sesja Rady Miejskiej dotycząca bezpieczeństwa na terenie Miasta i Gminy Bogatynia. W sesji wzięli udział samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji związanych bezpośrednio z poruszanym zagadnieniem.

Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Andrzej Grzmielewicz. Jak zaznaczał: Temat bezpieczeństwa nie dotyczy tylko aktów wandalizmu, przemocy, czy też przestępstw. Temat bezpieczeństwa to codzienne życie mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia. I moim zdaniem nie jest tak, jak sądzą niektórzy, że jesteśmy tzw. „czarnym trójkątem”. Różnego rodzaju patologie zdarzają się w każdym miejscu Polski i według statystyk są miejsca dużo bardziej zagrożone niż teren Miasta i Gminy Bogatynia. Tak, więc sądzę, iż nie możemy być stawiani jako negatywny przykład. Jednocześnie Burmistrz zaznaczył, iż problem z bezpieczeństwem na terenie MiG Bogatynia istnieje, a spotkania takie jak otwarta sesja są po to, aby wspólnymi siłami znajdować sposoby na radzenie sobie z tymi zagrożeniami. Takie spotkania jak to dzisiejsze są właśnie po to, aby rozmawiać i wspólnie podejmować decyzje, jak zapobiegać i przeciwdziałać, sprawiać aby żyło się bezpieczniej. Ja mogę zapewnić, że samorząd we współpracy z policją oraz innymi służbami stara się zrobić wszystko, aby w Bogatyni było bezpiecznie - mówił Burmistrz Grzmielewicz. 

dsc 2396
Burmistrz Andrzej Grzmielewicz, fot. UMiG Bogatynia

Ważnym aspektem poruszanym na sesji była również odpowiedź na pytanie skąd biorą się swego rodzaju patologie i zagrożenia. Stwierdzono, że każde negatywne zachowania mają swoje głębsze podłoże. Czasami rodzinne, czasami środowiskowe. Wiąże się to z szeroko pojętym wychowaniem. 

Burmistrz wyraził ponadto nadzieję, iż sesja w oparciu o opinie i spostrzeżenia mieszkańców i specjalistów przyniesie szereg rozwiązań i konkretów, które w następstwie będzie można wcielić w życie. Niestety nie można tego tematu rozwiązać z dnia na dzień, ale pewne działania podjąć należy niemal natychmiast.

dsc 2411
Przedstawiciel Grupy Operacyjnej „Feniks”, fot. UMiG Bogatynia

Na sesji głos zabrał również przewodniczący stowarzyszenia zrzeszającego przedsiębiorców z terenu gminy Bogatynia Rafał Kowalski, który nakreślił z jakimi problemami borykają się przedsiębiorcy, wspominając, iż liczy na konstruktywne rozwiązania. Jednym z nich ma być polepszenie stanu monitoringu na terenie gminy. Pomysł na rozwiązania w temacie monitoringu zaproponował przedstawiciel Grupy Operacyjnej „Feniks”, mówiąc o nowoczesnych rozwiązaniach, zapewniających znaczną poprawę bezpieczeństwa na terenie objętym monitoringiem. Do tych słów odniósł się również Burmistrz oraz radni w dalszej części sesji.

Podczas swojego wystąpienia Komendant bogatyńskiej policji Tomasz Rogulski mówił, iż doskonale zdaje sobie sprawę, że bezpieczeństwo jest tematem bardzo ważnym i dołoży wszelkich starań, aby rok 2016 przyniósł ogromną poprawę w tej kwestii. Komendant przedstawił również szereg statystyk przedstawiających zakres problemu odnotowując największe bolączki bogatyńskich policjantów. Wśród nich: Kradzieże z włamaniami, dewastacje mienia, uszkodzenia ciała, bójki i pobicia, czy też kradzieże pojazdów.  Według nas jednym z głównych powodów wzrostu przestępczości na naszym terenie są narkotyki i z tym problemem powinniśmy starać się radzić sobie wszyscy. Bardzo dobrze układa się również współpraca ze strażą miejską, co skutkowało wspólnymi patrolami. Prowadzimy również spotkania w szkołach, starając się edukować młodych ludzi zachęcając do prawidłowego postępowania. – mówił na koniec swojego wystąpienia Tomasz Rogulski.

dsc 2404
Komendant bogatyńskiej policji Tomasz Rogulski, fot. UMiG Bogatynia

Do wspomnianego problemu narkomanii odnosili się również kolejni mówcy. Pan Krzysztof Witkowski, specjalista w dziedzinie terapii uzależnień, mówił, iż jest to kłopot  dotyczący oczywiście nie tylko terenu Miasta i Gminy Bogatynia, ale niemal każdego miejsca na świecie. Alkohol, narkotyki, hazard. Te pokusy towarzyszą nam wszystkim na co dzień. Pan Krzysztof zaznaczył, że bardzo ważna jest profilaktyka. Ta może uchronić nas przed patologiami i jak wspomniał mówca „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Mówił również potwierdzając słowa komendanta policji, iż narkomania, a w szerszym rozumieniu uzależnienia mogą wpływać na wzrost przestępczości i patologii.

dsc 2409
Krzysztof Witkowski, specjalista w dziedzinie terapii uzależnień, fot. UMiG Bogatynia

Jak zaznaczał Burmistrz w swoim kolejnym wystąpieniu, poza środkami przeznaczanymi na pomoc policji, na stworzenie programów dotyczących zapobiegania patologiom, na opiekę dla młodzieży narażonej na tego typu zjawiska, samorząd chciałby zaplanować środki na to, aby powiększyć zakres działań, które mogą wpłynąć skutecznie na poprawę bezpieczeństwa. Kwestią niezaprzeczalną jest, że technika idzie do przodu, a bogatyński monitoring ma już kilka lat i dziś ten monitoring nie spełnia swojego zadania. Marzeniem i celem tym samym, byłoby stworzenie takiego monitoringu, który w sposób znaczący rozwiązałby problemy związane z bezpieczeństwem. Kolejnym aspektem wspomnianym przez Burmistrza było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne. Samorząd wychodzi z założenia, iż koniecznym jest utrzymanie tego co mamy dzisiaj. Zabezpieczenie podstawowej opieki medycznej również traktuje się jako priorytet. 

Dominik Kowalczyk, przedstawiciel Straży Miejskiej, jako podstawową kwestię wskazał wspominany już wcześniej monitoring i oczywiście jego poprawę. Ponadto odniósł się również do współpracy policji i straży miejskiej, zwracając uwagę na potrzebę wspólnych patroli. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, dewastacje mienia  – na te aspekty głownie zwracają uwagę strażnicy miejscy – mówił Dominik Kowalczyk.

Po wystąpieniach gości na sali rozgorzała dyskusja. Padały pytania ze strony Radnych i poruszane były wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem i przede wszystkim jego poprawą.

Na koniec sesji Przewodnicząca Rady wystąpiła z wnioskiem do Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia, aby powołać zespół, który składał się będzie z ludzi różnych profesji, którzy zajmą się wypracowaniem kompleksowego programu pomagającego rozwiązać szereg problemów związanych z bezpieczeństwem.

Przewodnicząca podsumowała również całą sesję wskazując na najpilniejsze potrzeby wyszczególnione podczas kilkugodzinnej rozmowy. W szczególności: poprawa monitoringu, zwiększenie etatów w policji, zwiększenie środków finansowych na walkę i profilaktykę przeciwdziałania narkomanii i uzależnieniom, czy też rozmowy dotyczące prewencji i patroli na terenie Miasta i Gminy Bogatyni.

W niedługim czasie odbędą się kolejne spotkania z mieszkańcami, podczas których zostaną przedstawione plany podjęcia konkretnych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie Miasta i Gminy Bogatynia.

Źródło: UMiG Bogatynia

Na ten temat pisaliśmy: Bogatynia: bezpieczna czy nie?
Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.