14 gmin z województwa dolnośląskiego poddano analizie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie od roku 2008 do 2015. Wśród nich znalazła się Bogatynia i Zgorzelec. Badano m.in. liczbę zgonów i liczbę przypadków zachorowań na zapalenia oskrzeli wśród dzieci.

Markocice, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Dokument zatytułowany "Oddziaływanie środowiska atmosferycznego na zdrowie człowieka" wykonane zostało na zlecenie Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach realizowanego przez uczelnię projektu „System prognoz stężeń zanieczyszczeń powietrza i warunków biometeorologicznych jako element oceny jakości życia – LIFE-APIS/PL”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wyniki opublikowano w styczniu tego roku. Autorami opracowania są eksperci specjalizujący się w problematyce wpływu jakości powietrza na zdrowie – Krzysztof Skotak oraz Łukasz Adamkiewicz.

W analizie badano związaną ze smogiem liczbę zgonów, liczbę przypadków zachorowań na zapalenia oskrzeli wśród dzieci, liczbę zachorowań na przewlekłe zapalenie oskrzeli wśród dorosłych oraz liczbę dni absencji chorobowej. Wśród 14 wytypowanych gmin znalazła się Bogatynia i Zgorzelec. Bogatynia znajduje się wyraźnie poniżej średniej w każdej z kategorii. W naszej gminie wydaje się być lepiej nawet niż w Zgorzelcu. Wśród prezentowanych wyników najlepiej wypada Świeradów-Zdrój, a najgorzej Nowa Ruda. 

W oparciu o uzyskane wyniki stwierdzono, że we wszystkich analizowanych gminach zgony z powodu zanieczyszczeń powietrza stanowią średnio 12,7% z ogólnej liczby zgonów - możemy przeczytać w opracowaniu. W największych miastach regionu średnioroczna liczba zgonów wynosi we Wrocławiu – 14,6% (942,2 osób), a np. w Jeleniej Górze – 10,25% (99,1 osób). Bogatyński wynik to ponad 10%, a Zgorzelec ponad 13%.

Podobnie jest jeśli chodzi o wpływ zanieczyszczeń powietrza na liczbę przypadków zapaleń oskrzeli u dzieci oraz liczbę przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli wśród dorosłych. Z powodu złej jakości powietrza odsetek jest wyższy i wynosi odpowiednio 21,1% dla zapalenia oskrzeli wśród dzieci i 28,8% dla przewlekłego zapalenia oskrzeli wśród dorosłych.Bogatynia utrzymuje się nieznacznie poniżej tych średnich.

Źródło, wykresy i szczegółowe dane można znaleźć na stronie internetowej: ife-apis.meteo.uni.wroc.pl/wplyw-na-zdrowie.

Podobny temat: Jak straże miejskie zwalczają smog?

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.