Bogatynia leżała na skrzyżowaniu interesów czeskich, niemieckich, rosyjskich, serbołużyckich i polskich i o przynależność tych ziem trwały targi. Jak się to skończyło dzisiaj już wiemy, ale jak mogło być... o tym opowiadał profesor Piotr Pałys z Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu.

Profesor Piotr Pałys i redaktor Arkadiusz Lipin wyjaśniają kwestie żytawaskie w bogatyńskiej bibliotece, fot. bogatynia.info.pl

Otwarte spotkanie z z prof. Piotrem Pałysem w miejskiej bibliotece w Bogatyni 19 kwietnia 2017 r., było okazją do rozmowy o lokalnej historii, o Górnych Łużycach, o Serbołużyczanach, o przygranicznych kontaktach. Autorem książki "Kwestia żytawska 1945-1949. Na skrzyżowaniu interesów czeskich, niemieckich, rosyjskich, serbołużyckich i polskich" opowiadał o swoim zainteresowaniu tematem i staraniach wyjaśnienia kwestii nie tylko żytawskiej, ale również bogatyńskiej. 

"Dzisiejszy wieczór w Bibliotece zakończyło spotkanie z profesorem Instytutu Śląskiego w Opolu Piotrem Pałysem, który opowiedział o rywalizacji o Bogatynię - Polaków, Czechów oraz Serbołużyczan na "gruzach" Niemiec pod rosyjskim nadzorem. Moderatorem spotkania był Arkadiusz Lipin - redaktor naczelny portalu "Góry Izerskie". Dziękujemy gościom za ciekawe spotkanie i przekazanie kolejnych cennych informacji o naszych terenach oraz uczestnikom wydarzenia za żywe zaangażowanie" - poinformowała bibliotek na portalu społecznościowym.

Profesor Pałys i jego publikacja, fot. bogatynia.info.pl

Prawie dwie godziny rozmawiano o niuansach powojennych targów. Pojawiły się także pytania publiczności o dzisiejsze granice i tzw. czeski dług graniczny, o obecną aktywność Serbołużyczan i zbiory sąsiednich historyków. Po spotkaniu można było kupić publikację i uzyskać podpis autora (książka jest do nabycia również na stronie Instytutu Śląskiego w Opolu: www.instytutslaski.com/kwestia-zytawska-1945-1949-na-skrzyzowaniu-interesow-czeskich-niemieckich-rosyjskich-serboluzyckich-i-polskich). 

My szeroko pisaliśmy o spotkaniu w artykułach:

Kilka zdjęć ze spotkania:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.