Już 2 września staruje w Hradku nad Nysą wyjątkowy spływ kajakowy Nysą Łużycką, w którym wezmą udział kajakarze z Czech, Niemiec i Polski. Szlak spływu poprowadzi przez ponad 250 km aż do Gubina, gdzie zakończy się wyprawa. Będzie ona podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap potrwa dwa dni i 3 września kajakarze dopłyną niedaleko Radomierzyc. W kolejnym od 8 do 10 września wyprawa z Radomierzyc dopłynie do Gubina. Wyprawa jest otwarta, to znaczy, że każdy może się dołączyć. Możliwe jest również zapewnienie dla ochotników: kajaków, wyżywienia i miejsc noclegowych na kempingach. Liczba  kajaków do użyczenia jest jednak ograniczona, stąd warto szybko zgłosić chęć swojego udziału.

Na zdjęciu Dominik Dobrowolski podczas swojego Recykling Reju na Wiśle, podczas sprzątania śmieci, fot. org

Niezależnie od wiosłowania w dwa pierwsze weekendy września obędzie się 5 spotkań społeczności lokalnych, żyjących w najbliższym sąsiedztwie Nysy Łużyckiej z ekspertami działającymi na rzecz dobrostanu rzek w Polsce.

W Hradku nad Nysą, Posadzie, Radomierzycach, Łęknicy, Zasiekach i Gubinie w weekendowe wieczory w międzynarodowym polsko-czesko-niemieckim gronie będzie można obejrzeć filmy na temat wody w Nysie Łużyckiej, posłuchać prelekcji na temat bioróżnorodności wokół rzeki a także w jaki sposób prawa człowieka wiążą się z tematem wody. Specjalnym gościem spływu oraz spotkań będzie Dominik Dobrowolski - wrocławski podróżnik, ekolog, inicjator i organizator wielu akcji w niezwykły sposób przybliżających ideę dbania o środowisko naturalne człowieka. Dominik Dobrowolski wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska od siedmiu lat organizuje "Recykling Rejsy" - niezwykłe wyprawy kajakowe, podczas których organizowane są spotkania, akcje i konferencje, których celem jest promocja recyklingu tworzyw sztucznych i walka z zaśmieceniem środowiska wodnego.

Organizując to wydarzenie zadawaliśmy sobie pytanie: kto zatroszczy się o rzekę, której tak wiele zawdzięczamy? Kto stanie na straży „niebieskiego złota”, bez którego nie ma życia? - mówi organizatorka Monika Sadkowska z FT -ON, organizującej wydarzenie - odpowiedzią jest właśnie ten edukacyjny spływ kajakowy - o rzekę zatroszczą się Ci którzy ją najlepiej znają - osoby, które mieszkają w jej okolicy i naukowcy, przyrodnicy, którzy poświęcili lata na badanie fenomenu rzek i wody w nich płynącej. Spotkania organizowane wzdłuż rzeki, w miarę kolejnych przepłyniętych kajakami kilometrów są okazją do świętowania związku lokalnych społeczności z rzeką i lepszego jej poznania. Ale podczas tych wieczornych dyskusji poruszane będą również tematy zagrożeń jakie stoją przed Nysą Łużycką. Według prognoz naukowych w najbliższej przyszłości spodziewamy się między innymi obniżenia poziomu wód gruntowych oraz zmiany właściwości chemicznych i biologicznych wód gruntowych. Z czego wynikają przewidywane przez naukowców zmiany, czy jesteśmy w stanie je złagodzić i jak możemy zadbać o rzekę oraz społeczności z nią związane – o tym także  będzie można rozmawiać podczas wieczornych spotkań.
 
Oto najbliższe spotkania:
 
2.09 sobota
Godzina: 18:00 
Miejsce: Świetlica Posada 23
• Film: Nie poddawaj się. Polski węgiel, czeska woda i podgrzewanie Ziemi” 20 min., czeski film z napisami polskimi i niemieckimi
• Prelekcje:
Woda a przedsięwzięcia przemysłowe w regionie Bogatyni - Zbigniew Szatkowski 
Prawa człowieka do czystych rzek - Barbara Grzebulska 
Co każdy może zrobić dla ochrony Nysy Łużyckiej? - Kuba Gogolewski
• Dyskusja
• Prezentacja: "Recykling Rejs - odzyskuj tworzywa sztuczne!" – Dominik Dobrowolski
 
3.09 niedziela
Godzina: 17:00
Miejsce: Centrum Rekreacyjno – Turystyczne w Radomierzycach 
• Film: Nie poddawaj się. Polski węgiel, czeska woda i podgrzewanie Ziemi” 20 min. czeski film z napisami polskimi i niemieckimi
• Prelekcje:
Bioróżnorodność w otoczeniu Nysy Łużyckiej - Jolanta Loritz-Dobrowolska 
Prawa człowieka do czystych rzek – Barbara Grzebulska 
Co każdy może zrobić dla ochrony Nysy Łużyckiej? – Kuba Gogolewski 
• Dyskusja
 
Dodatkowe informacje: www.cycling-recycling.eu
 
Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.