Teren dzisiejszego Hradka nad Nysą był zamieszkany już około 3000 do 3500 lat temu, w epoce brązu. Są to odkrycia znalezione przez archeologów niedawno w strefie przemysłowej. 

 

Prace ziemne w hradeckiej strefie przemysłowej, fot. bogatynia.info.pl

O odkryciach archeologów informują czeskie media (m.in. Zoom Magazin). Rzadkie odkrycie zostało dokonane podczas badania archeologicznego obszaru, w którym będzie miała miejsce nowa fabryka (o jednej z planowanych inwestycji pisaliśmy w artykule Hradecka strefa ekonomiczna rozrasta się). Według mediów przypuszczenia, że teren był zamieszkany już 1000-1500 lat p.n.e. powstały już w 2010 roku (podczas rewitalizacji hradeckiego rynku). Archeolodzy odnaleźli około 125 fragmentów, z których ponad połowa była materiałem pochodzącym z epoki brązu.

Istnieją również przypuszczenia, że Gródek był prawdopodobnie zamieszkany jeszcze wcześniej, we wczesnym okresie epoki kamiennej. Wskazuje to na znalezisko z Czeskiego Raju. Dwa lata temu archeolodzy z Turnova odkryli pozostałości warsztatu z piątego tysiąclecia p.n.e. W warsztacie zostały wykonane narzędzia z krzemienia, który pochodził właśnie Hradka.

Znaleziska z epoki brązu nie są jedynym znaczącym odkryciem tegorocznych badań archeologicznych w Hradku. Podczas kopania w centrum miasta, w pobliżu dawnej piekarni, archeolodzy odkryli ludzkie szkielety z średniowiecza, mur cmentarza i głęboki na trzy i pół metra okrągły dół, prawdopodobnie niewykończona studnia z 14 wieku (o odkryciu słynnego hradeckiego wampira pisaliśmy w artykule Obejrzyj "wampira" z Hradka. Ma na imię Tobiasz).

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.