Nasi sąsiedzi zagłosowali wybierając nowy parlament. Głosowanie pokazuje również jakie są nastroje tuż za granicą naszej gminy. W Żytawie, podobnie jak w całej Saksonii obywatele głosowali na głównie na CDU i AfD. Zdumienie budzi ten drugi wybór.

 Zdjęcie przykładowe, fot. bogatynia.info.pl

W całych Niemczech wygrała koalicja CDU/CSU, czyli Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna zbierając 33%, drugie miejsce SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) z wynikiem ok. 20%, a trzecią siłą z niespełna 13% wynikiem została AfD - Alternatywa dla Niemiec (niem. Alternative für Deutschland), eurosceptyczna i konserwatywna partia polityczna.

W Saksonii, powiecie i Goerlitz i samym Zittau wyniki były podobne, z tą różnicą, że AfD zyskało ponad 30% poparcia mieszkańców. W samej Żytawie (według danych "Gazety Saksońskiej") Alternatywa dla Niemiec wygrała (z wynikiem 30,2%) o 0,7% wyprzedzając CDU. Niemieckie media regionalne próbują rozsupłać dlaczego tak się stało. Przypomnijmy, że partia prezentowała się [wg wikipedii] jako przeciwna euro w obecnej formie i domagała się kontrolowanej likwidacji wspólnej waluty oraz chciała szerszego stosowania referendum jako instrumentu demokracji bezpośredniej. Sprzeciwia się także imigracji, szczególnie z państw muzułmańskich. Jak podawane jest w przekazach partia AfD "nie ma problemu z Polakami", ale jej stosunek do II wojny światowej i "osiągnięć Wehrmachtu" jest kontrowersyjny. 

Dzisiejsza "Gazeta Saksońska" podaje 7 powodów (tez), dzięki czemu AfD jest w tym landzie najsilniejsza. Według gazety po pierwsze zebrali tyle głosów, bo jest to partia protestu; dalej wyborców AfD nie interesują spory partyjne; partia jest w tych obszarach, które "opuścili" inni politycy; AdF zbudowała swoją pozycję na strachu przed zmianami; wyborcy AFD czują się wykluczeni i porzuceni; bezpieczeństwo wewnętrzne jest podstawową kwestią elektoratu AfD i na koniec według założeń gazety nastąpił odpływ konserwatystów z "głównych" partii prawicowych. 

Sam burmistrz Żytawy Thomas Zenker w 2015r. wygrał wybory startując z lokalnego komitetu "Żytawa może więcej" pokonując partyjnych kandydatów m.in. z CDU (vide Wybierają burmistrzaNowy burmistrz w Żytawie).

Frekwencja podczas wyborów w Zittau wyniosła ponad 68%.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

-4 #23 Poszukiwacz prawdy 2017-09-29 05:28
Wybaczcie,nie znałem tych faktów.Czytałem tylko wydawnictwa z czasów PRL.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #22 Na Kaca 2017-09-28 16:19
I co, nazwales znajomego nazista mimo ze byl wcielony sila? O przymusowej sluzbie dla III Rzeszy takze pisalem, w razie gdybys nie doczytal. Zeby napisac o hanbie narodu potrzeba by bylo znacznej liczby rodowitych Polakow ktorzy z przekonania sluzyli Hitlerowi i brali udzial w masowych mordach na cywilach.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #21 Poszukiwacz 2017-09-28 14:57
Łąka ogrodzona drutami kolczastymi 100x100m.Za drutami kilka tysiecy(twoje pytanie ile) jeńców żołnierzy.Przez 5 dni ani kropli wody ani jedzenia. Niema trawy ludzie wyją z pragnienia i głodu. Masowo umierają wpadają w obłęd, mordują się wzajemnie.Na siódmy dzień przyjeżdżają oficerowie i tłumacze. Lekarze i kuchnie polowe.
Jak Pan myśli ilu przyjęło propozycję wstąpienia do armii zwycięzców.
Jest to oczywiste powyższe miało miejsce w lipcu 1941 roku. Wśród jeńców byli też prawdziwi polacy.
Do niemieckiej formacji zgłosili się ci wszyscy, którzy mogli stanąć na własnych nogach. To nie opowieść wyczytana w szmatlawcu. Osobiście znałem tego człowieka. Polak z Podlasia, ale mając lat 20 chce się żyć, przeżyć najgorsze piekło.
Nie był zdrajcą narodu był w piekle. Tliła się w nim iskra żyć za wszelką cenę.Losy późniejsze to piekło niewoli na pustyni Kara Kum aż do 1956 roku. Cały czas był Polakiem, prawdziwym Polakiem.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #20 Na Kaca 2017-09-28 09:38
Żaden 100% Polak nie służył w Wehrmachcie ani tym bardziej w SS. Jeśli służył to był to folksdojcz. Niemcy nienawidzili Polaków nie mniej niż Żydów. Takie są fakty historyczne i ich nie zmienisz swoimi kłamstwami, manipulacjami i opowieściami bez pokrycia zaczytanymi w jakichś brukowcach.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-6 #19 Poszukiwacz prawdy 2017-09-27 20:33
Był taki Marksizmu i Leninzmu

Tego nie uczyli.
Bitwa pod Lenin. Zdezerterowało na stronę Niemiecką 800 żołnierzy.To taka ciekawostka.
Inne smaczki z dziejów żołnierza polskiego po obu stronach w czasie wojny z trudem przebiją się w mediach.Nie przynosi to chwały temu narodowi.
W SS służyli nawet obywatele Mongolii. Czy oni też mieli korzenie Niemieckie.
Guten Nach Herr...Katz
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #18 Na Kaca 2017-09-27 19:17
Taka różnica że ja wiedzę historyczną czerpałem na uniwersytecie ty natomiast z gazetek pisanych pobieżnie przez pismaków aby narobić wyświetleń. Artykuł nic nie warty bo nie zahacza nawet o meritum. Do Wehrmachtu wcielani było kilka:Volksdeutsche, Deutschstämmige, Eingedeutschte, Rückgedeutschte. W najbardziej pojemnej grupie drugiej byly to osoby o niemieckich korzeniach, ale spolonizowane; osoby mające za współmałżonka Niemkę bądź Niemca; osoby innej narodowości, jednakże "skłaniające się ku niemczyźnie" (według Niemców mieli być to m.in. Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy). Czyli wszyscy ci którzy podpisali volkslistę. W czwartej najsłabszej pod względem niemieckości grupie były to osoby pochodzenia niemieckiego całkowicie spolonizowane. Jak więc widzisz niezbyt byli to Polacy. Jedni podpisywali volkslisty pod przymusem inni z chęcią. Chyba nie uważasz że Niemcy to byli idioci i wcielali do swojej armii własnych wrogów?
Cytować | Zgłoś administratorowi
-7 #17 Poszukiwacz prawdy 2017-09-27 16:00
czasie drugiej wojny światowej - jak przypomniał Jarząbek - w niemieckim wojsku służyło ok. 500 tys. obywateli dawnej Rzeczypospolitej, której obszary następnie wcielono do III Rzeszy. Historyk dodał, że w Wehrmachcie walczyli też przedwojenni obywatele Niemiec ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego, którzy w wyniku zmian granic w 1945 r. stali się mieszkańcami Polski Ludowej.

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/708785,dziadek-z-wehrmachtu-ofiary-czy-sprawcy-naukowcy-nagrywaja-bylych-zolnierzy-zdjecia,3,id,t,nk.html
Idziesz na łatwiznę pracuj głową nie bądź prostakiem. Adieu pa pa
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #16 Na Kaca 2017-09-27 15:22
Niejaki skacowany pan o pseudo Kac (pewnie moralny) wypisywal tu przeciez bzdury o neonazistach w Bagdadzie zza Buga, czyli o Polakach zamieszkujacych Bogatynie jako ludnosc naplywowa. Rychlo to tylko legenda ale jesli juz to wygrzebales to ktos z Lodzi nie moglby nazwac go Szwabem bo Lausitz to znaczy Luzyce, miejsce zamieszkiwania slowian polabskich, serboluzyczan a nie Niemcow. W tamtych czasach nie bylo Niemiec w dzisiejszej formie. Prowadzono jedynie germanizacje tych ludow. Co oczywiscie nie uczynilo ich Niemcami bo pochodzenie mieli slowianskie. Slowo zas volksdeutsch oznacza ,,etniczny Niemiec''i bylo okresleniem stosowanym dla Niemcow mieszkajacych poza rzesza niemiecka.Nadal zachecam do nauki i czytania. Im wiecej tym lepiej. Przynajmniej nie bedziesz sie publicznie osmieszal. I co z tym twoim polskim rzekomo SS bo jakos zmieniles temat?
Cytować | Zgłoś administratorowi
-6 #15 Poszukiwacz prawdy 2017-09-27 13:54
Nie histeryzuj. Czytasz Gościa Niedzielnego twoja sprawa. Wskaż zdanie gdzie pada słowa naziści Polacy. Nazistów to członek Narodowo Socjalistycznej Partii Niemiec. Czyli członek NSDAP.
Nim ktoś stał się volksdeutsch- em to najpierw był Polakiem i tego nie zmienisz bo to już historia.
Przeczytaj słowa hymnu Bogatyni. Jest tam o twoim praojcu Rychło z Lausitz. Mieszkaniec Łodzi po wysłuchaniu tego(h..)
może do mieszkańca Bogatyni powiedzieć ty Sz.. ie. Wg. ciebie?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #14 Na Kaca 2017-09-27 12:52
Nie nazywaj folksdojczow Polakami.Bylo ich duzo przed wojna i jak widac nie brakuje teraz. 10 i 20 procent kogo? Bo nie dopisales przypadkiem lub celowo. Polakow? Wujkowie i dziadkowie moze dostawali za przymusowa niewolnicza prace w Niemczech. Jakim chamem i prostakiem trzeba byc zeby nazwac nazustami obywateli kraju ktory najbardziej w Europie ucierpial w wyniku dzialan nazistow. Obecnie modne jest rozmywanie odpowiedzialnosci Niemiec za wojne. Mowi sie o wspolodpowiedzialnosci Polakow i o polskich obozach zaglady. Nie bylo polskich obozow zaglady tak samo jak nie bylo polskiego SS. Skoro Hitler sie nie godzil to skad wzielo sie np ukrainskie SS Galizien? Mowicie o wylaczeniu nienawisci wyzywajac ludzi od katoli, polaczkow, pislamistow i nazistow. Musisz jednak sie douczyc a przede wszystkim jezykow bo tlumacz Google plata ci niezle figle. Ale najpier skup sie na publikacjach w ojczystym jezyku. Np po niemiecku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

IV Rajd turystyczny …

22-09-2018 Wyświetleń:167 Brak komentarzy

Przygraniczny pożar…

22-09-2018 Wyświetleń:390 Brak komentarzy

Bogatyńskie wsie z …

21-09-2018 Wyświetleń:639 3 Komentarze

Otwarty w ostatni dz…

21-09-2018 Wyświetleń:2703 18 Komentarzy

Sprawca włamań do …

20-09-2018 Wyświetleń:448 1 Komentarz

Przy remontowanej dr…

20-09-2018 Wyświetleń:933 4 Komentarze

Przyszedł zjeść o…

20-09-2018 Wyświetleń:1625 Brak komentarzy

Z telefonem za kiero…

20-09-2018 Wyświetleń:1351 Brak komentarzy

Są pierwsze listy k…

17-09-2018 Wyświetleń:19236 50 Komentarzy

Chciała przejąć b…

19-09-2018 Wyświetleń:2895 8 Komentarzy

Ukradł samochód, p…

19-09-2018 Wyświetleń:1554 1 Komentarz

Dlaczego kandydują …

19-09-2018 Wyświetleń:2187 8 Komentarzy

sobota, wrzesień 22, 2018

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Polityka cookies