Martin Puta został wybrany na posła czeskiego parlamentu. Postanowił jednak zostać w dalszym ciągu hetmanem, aby dokończyć kadencję rozpoczęto w zeszłym roku. Partia związanego z naszym regionem polityka zdobyła niewiele ponad 5% głosów w całym kraju wprowadzając 6 posłów. 


Martin Puta (z prawej) z jednym z kandydatów na banerze wyborczym podczas zeszłorocznych wyborów samorządowych w Libercu, for. bogatynia.info.pl

Wybory parlamentarne w Czechach w 2017 roku [wikipedia.pl] odbyły się w dniach 20 i 21 października 2017. W ich wyniku Czesi wybrali 200 posłów do Izby Poselskiej VIII kadencji. Zgodnie z czeską konstytucją wybory do Izby Poselskiej odbywają się co cztery lata. Głosowanie każdorazowo w Czechach przypada na piątek i sobotę. Wybory parlamentarne do Izby Poselskiej zakończyły się zwycięstwem centroprawicowej partii ANO. Ugrupowanie Andreja Andrej Babiša (o sprawie przyszłego premiera Czech i bogatyńskim sporze pisaliśmy w artykule Czy to jest prawdziwy powód "czeskich protestów"?) przy poparciu 29,64% zdobyło 78 mandatów. Drugie miejsce z wynikiem 11,32% i 25 mandatami zajęła Obywatelska Partia Demokratyczna. Trzecie miejsce przypadło Czeskiej Partii Pirackiej. Frekwencja wyborcza wyniosła 60,84%.

Wśród startujących organizacji politycznych znalazła się również partia Starostové pro Liberecký (w wolnym tłumaczeniu burmistrzowie dla regionu libereckiego) ugrupowanie Martina Puty, byłego burmistrza Hradka nad Nysą, a obecnie hetmana Libereckiego Kraju (o zeszłorocznym zwycięstwie partii w Libercu pisaliśmy w artykułach Martin Puta wygrywa wybory i Martin Puta wygrywa dwukrotnie). Partia zdobyła 6 mandatów zyskując 5,18% głosów. Sam Puta otrzymał prawie 4,5 tysiąca głosów startując z ostatniego miejsca listy. "Bardzo dziękuję wyborcom, ale szanuję to, co obiecałem przed wyborami. Będę nadal pracował dla regionu libereckiego jako hetman. Nie mogę siedzieć na dwóch krzesłach i nie chcę być w Libercu i Pradze w tym samym czasie ", powiedział hetman dla czeskich mediów (Liberecka Drbna).

Martin Puta ma 45 lat, prywatnie jego żoną jest Sylwia Puta - Świercz, była wiceprzewodnicząca bogatyńskiego samorządu i radna powiatowa. Na stanowisku hetmana (odpowiednik polskiego wojewody) Martin Puta przyszedł z fotela Hradka nad Nysą, gdzie przez 10 lat był burmistrzem. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.