b_699_699_16777215_00_images_stories_newsy_biedronka_ukraina.jpg

Olena mieszka blisko Mołdawskiej granicy, za Tarnopolem. Do Bogatyni jedzie ponad 12 godzin samochodem. Tu pracuje jej bliski. Dlaczego Ukraińcy trafiają właśnie do naszego miasta?

 

Popularny dyskont wiesza plakaty w ukraińskim języku zachęcające do pracy w samej Bogatyni, fot. bogatynia.info.pl

Zaczęło się od ogłoszenia na naszej stronie. Olena poprosiła o zamieszczenie anonsu, po ukraińsku. Poszukiwała pracy dla męża, Olega. Problemem nie był sam fakt znalezienia zatrudnienia, ale czas. - Nie ważne jaka praca, ważne żeby zapłacili - napisała Olena. Oddźwięk był duży. Kilkanaście osób zaproponowało zatrudnienie, na stałe i na zlecenia. Był też komentarz negatywny, o tym, żeby ustawić się w kolejce do pośredniaka. Ukraiński język coraz częściej słyszany jest w naszym mieście. Obok czeskiego i niemieckiego jest chyba kolejnym najpopularniejszym obcym językiem. Prekursorem były firmy pracujące przy remontach i modernizacjach w kopalni elektrowni. Później była "Biedronka" i firmy transportowe zatrudniające kierowców. Popularny dyskont wiesza plakaty w ukraińskim języku zachęcające do pracy w samej Bogatyni. Problem jest taki, że brakuje u nas "rąk" do pracy, szczególnie w handlu. Bezrobotni bogatynianie wybierają Czechy, gdzie płaca jest wyższa lub Niemcy. 

Dziś w Bogatyni możemy spotkać całe Ukraińskie rodziny. Skala nie jest masowa i trudna do oszacowania. Ilu Ukraińców jest w Bogatyni nie wiedzą nawet oni sami. - Troszeczkę, jak w każdym mieście w Polsce - odpowiada nam Olena. Do Bogatyni trafiają przez agencje pośrednictwa pracy. Nie wybierają konkretnie naszego miasta. - Miasto, w którym będziesz pracować, wybierasz przez agencję od znalezienia pracy, trafiasz tam gdzie znajduje się struktura i praca - mówi Olena. - Za miesiąc pracy można zarobić od 2500 zł i więcej, zależy od pracy, którą wykonujesz. W porównaniu z wynagrodzeniami na Ukrainie to jest naprawdę dużo - dodaje. Według danych oficjalnych średnie wynagrodzenie na Ukrainie to przelicznik 255 dolarów amerykańskich, czyli ok. 800 zł. Olena wcześniej mieszkała w Bełchatowie. Pytana o traktowanie obcokrajowców z Ukrainy przez mieszkańców odpowiada: było normalne podejście. Prace według nasze rozmówniczy znaleźć jest łatwo, ale zdarzają się również oszustwa, jeśli szuka się u ukraińskich pośredników. 

- Chciałbym bardzo żyć w Polsce, tylko do tego potrzebujesz mieszkania i rejestracji dokumentów dla dzieci, która zajmuje trochę czasu - dodaje Olena.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej podział zezwoleń na pracę w Polsce ze względu na obywatelstwo cudzoziemca wskazuje na coraz silniejszą dominację pracowników z Ukrainy. Ok. 83% zezwoleń dotyczy obywateli tego kraju (42 650 zezwoleń w I półroczu 2016 r.). W pierwszej połowie tego roku było już prawie 100 tys. 

Imiona zostały zmienione.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #4 Taaaa 2017-11-08 07:12
Mozna tu zarobic od 2500zl??w handlu typu biedronka lub na pomidorach???haha dobre
Cytować | Zgłoś administratorowi
+16 #3 Kazik 2017-11-03 07:24
A czemu tak jest?o to nasi pseudo biznesmeni nie nażarci z rodaka zrobili parobka za grosze jak się okazało,że za granicą zaczęli płacić lepiej to szukają dalej frajerów za grosze a wystarczy podzielić się tym dobrem z rodakiem i ludzi by mieli do pracy.A co do tych zza Buga którzy pracują w transporcie czemu nie piszecie jacy są zaradni i wielu jeździło na lewych papierach?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #2 OESU 2017-11-02 19:16
Cytuję rottenführer:
przyjmujesz takie coś pod swój dach a później ci robią kęsim kęsim. za dużo już tego w Polsce. wracajcie na swoją piękną ukrainę

Oczywiście jak twoja rodzina pracuje w Niemczech, Czechach czy Anglii to gra gitara...
ocknij się proszę i nie rozsiewaj buractwa.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-19 #1 rottenführer 2017-11-02 15:46
przyjmujesz takie coś pod swój dach a później ci robią kęsim kęsim. za dużo już tego w Polsce. wracajcie na swoją piękną ukrainę
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Zamiast dworca będzi…

18-07-2018 Wyświetleń:1560 3 Komentarze

NIK kontrolował OPS…

18-07-2018 Wyświetleń:1178 12 Komentarzy

Football Academy Bog…

18-07-2018 Wyświetleń:79 Brak komentarzy

Krytykuje budowę i n…

18-07-2018 Wyświetleń:1331 16 Komentarzy

PRW: ciemne chmury w…

18-07-2018 Wyświetleń:1396 1 Komentarz

Rowerzysta otarł się…

17-07-2018 Wyświetleń:1556 1 Komentarz

Na pasach potrącono …

17-07-2018 Wyświetleń:4363 18 Komentarzy

Relacja z wycieczki …

17-07-2018 Wyświetleń:424 2 Komentarze

Na piechotę przez gr…

16-07-2018 Wyświetleń:1482 5 Komentarzy

Uciekał skradzionym …

13-07-2018 Wyświetleń:2168 3 Komentarze

Bezdomny w luksusowy…

12-07-2018 Wyświetleń:3319 8 Komentarzy

Rozwiązano władze te…

12-07-2018 Wyświetleń:2443 9 Komentarzy

czwartek, lipiec 19, 2018W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Polityka cookies