Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej pomagali policjantom z wrocławskiego Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy zajmowali się sprawą rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej - poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa.

 

fot. CBŚP/KAS

- Wykorzystując specjalistyczny sprzęt do wykrywania śladowych ilości narkotyków oraz psy służbowe przeszkolone do wykrywania narkotyków, nasi funkcjonariusze pomogli policji w rozpracowaniu grupy, która prawdopodobnie od 2015 r. produkowała i  wprowadzała do obrotu metamfetaminę. Narkotyki trafiały do dilerów, a następnie były sprzedawane na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, a nawet Niemiec. Z ustaleń śledztwa wynika, że przez pół roku podejrzani mogli sprzedać około 10 kg metamfetaminy, narkotyku zwanego „piko", o wartości około miliona złotych - poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w komunikacie.

[My o akcji pisaliśmy w artykułach: CBŚP pokazało film i zdjęcia z akcji w Bogatyni [foto, film]W Bogatyni 11 zatrzymanych przez CBŚP i narkotyki za 1 mln zł i "Breaking Bad" z Bogatyni, czyli media o narkotykach.]

Jak informuje KAS policjanci z wrocławskiego Centralnego Biura Śledczego Policji od niemal dwóch lat zajmowali się sprawą rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej posiłkując się pomocą funkcjonariuszy służby celno-skarbowej (Referat Realizacji w Jeleniej Górze) dysponujących specjalistycznym detektorem do wykrywania śladowych ilości narkotyków oraz psami służbowymi do wykrywania narkotyków. Grupa, działająca prawdopodobnie od 2015 roku, zajmowała się produkcją oraz wprowadzaniem do obrotu metamfetaminy. Wyprodukowane narkotyki trafiały do dilerów, a następnie były sprzedawane na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, a nawet Niemiec. Z ustaleń śledztwa wynika, że przez pół roku podejrzani mogli sprzedać około 10 kilogramów metamfetaminy, narkotyku zwanego „piko", o wartości około miliona złotych.

Policjanci CBŚP wyjaśniając kolejne aspekty sprawy odkryli i zlikwidowali linię produkującą metamfetaminę. W marcu 2016 roku z udziałem jeleniogórskich funkcjonariuszy Służby Celnej przeprowadzili pierwszą realizację, podczas której zabezpieczyli 700 ml metamfetaminy w fazie płynnej, 42 gramy gotowego produktu, odczynniki chemiczne, półprodukty oraz szklane naczynia.

Następnie, dzięki wielomiesięcznej pracy policjantów ustalono osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej związek z przestępstwami narkotykowymi, które to osoby należało zatrzymać jednocześnie. Dlatego też policjanci z CBŚP z Jeleniej Góry i Wrocławia poprosili o wsparcie funkcjonariuszy z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim oraz z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu. W akcji brało udział około 60 funkcjonariuszy, w tym 11 funkcjonariuszy dolnośląskiej KAS z psami służbowymi, którzy posługiwali się super nowoczesnym detektorem do wykrywania narkotyków. W tym dniu zatrzymano 11 osób, wśród nich znajdują się dwie osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. W Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczestnictwa w obrocie znacznymi ilościami substancji psychotropowych. Decyzją sądu siedmioro podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

KAS stanowi wyspecjalizowaną administrację rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, ochrony interesów Skarbu Państwa oraz ochrony obszaru celnego Unii Europejskiej, a także zapewniającą obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.

Na podstawie: mf.gov.pl/KAS

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.