Niedawno pisaliśmy o termoizolacji bloków za unijne pieniądze. Okazuje się, że zaplanowanych realizacji jest więcej, o czym szczegółowo poinformował nas GZMK.

Blok przy ulicy Zamoyskiego oznaczony tablicą o unijnym dofinansowaniu, fot. bogatynia.info.pl

Ponad 4,5 miliona złotych od trzeciego kwartału 2017 do pierwszego kwartału 2019 zainwestuje w prace termomodernizacyjne i rewitalizacyjne siedem wspólnot mieszkaniowych z Bogatyni. Z tej kwoty 3,7 miliona stanowi kwota łącznego dofinansowania ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Wspólnotami zarządza i wnioski przygotował Gminny Zarząd Mienia Komunalnego w Bogatyni Sp. z o. o.

W budynkach wspólnot przy ul. Kossaka 26-30, ul. Osiedle Orła Białego 2-4 oraz ul. Zamoyskiego 28 ABCD dofinansowane będą prace termomodernizacyjne.

Prace rewitalizacyjne będą dofinansowane w budynkach wpisanych do rejestru zabytków przy ul. Armii Krajowej 13, ul. 1 Maja 1, ul. 1 Maja 8 oraz przy ul. Plac Bohaterów Warszawy 4. Dofinansowania są udzielone do maksymalnie 85 % wartości prac przewidzianych do wykonania w ramach projektów. Pozostałą wartość prac wspólnoty pokrywają własnym wkładem, np. poprzez środki uzbierane na funduszu remontowym lub poprzez nisko oprocentowane kredyty. Na początku roku 2016 Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabory wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020: 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym oraz 6.3.1 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów - konkursy horyzontalne – nabór na OSI. Po raz pierwszy adresatami tych naborów były również wspólnoty mieszkaniowe. Jednym z warunków ubiegania się o dofinansowanie było przyjęcie przez gminy, z których pochodzą wnioskodawcy Lokalnego Programu Rewitalizacji oraz Programu Niskiej Emisji. Obydwa programy były przyjęte przez Radę Miejską Gminy Bogatyni w roku 2016. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni oraz pracownicy GZMK współpracowali przy opracowywaniu ww. programów.

Termomodernizacja na ulicy Zamoyskiego, fot. bogatynia.info.pl

Termomodernizacja na ulicy Zamoyskiego, fot. bogatynia.info.pl

Jak mówi Prezes GZMK w Bogatyni, Pani Katarzyna Bartkowiak – w związku z ogłoszeniem naboru wniosków w roku 2016, na zebraniach wspólnot mieszkaniowych właścicielom przedstawiono propozycję ubiegania się o dofinansowanie do prac rewitalizacyjnych oraz termomodernizacyjnych. Nie było łatwo przekonać wspólnoty mieszkaniowe do zaryzykowania i opracowania dokumentacji, jednakże dokumentacja przygotowana przez GZMK oraz wyłonione w konkursach firmy audytorskie, projektowe czy aplikacyjne była opracowana rzetelnie i 7 wspólnot wyraziło chęć przystąpienia do programów RPO. Wszystkie przygotowane wnioski i projekty budowlane przeszły pozytywnie weryfikację komisji jak również wcześniej konserwatora zabytków i uzyskały pozwolenia na budowę.

Na poniższych zdjęciach widać budynek przy ul. Zamoyskiego 28 ABCD. W ramach prac termomodernizacyjnych wykonano już docieplenie dachu oraz ściany szczytowej. W trakcie prac wykonywane jest również wzmacnianie konstrukcji wielkiej płyty poprzez kotwienie ścian. Wykonawcy prac są wybierani w drodze przetargu ogłaszanego na stronie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. W przypadku termomodernizacji zakończono już dwa przetargi a trzeci jest w trakcie. Przetargi na prace przy obiektach rewitalizowanych będą przeprowadzane w okresie zimowym. Prace przy zabytkach obejmowały będą m.in. wymiany pokrycia dachów, docieplenia wykonywane technologiami od wewnątrz, remonty elewacji, wymianę stolarki czy też remonty klatek schodowych. Wykazy wszystkich projektów objętych dofinansowaniem znajdują się na stronach www.dip.dolnyslask.pl oraz www.rpo.dolnyslask.pl.

GZMK w Bogatyni Sp. z o. o. jest największym zarządcą w Bogatyni. Spółka zarządza ponad 250 wspólnotami mieszkaniowymi. W poprzednich latach wspólnoty zarządzane przez GZMK korzystały z dofinansowania do zadań termomodernizacyjnych ze środków budżetu Państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.

UE i RPO

Źródło: GZMK

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.