Opłata będzie dotyczyła jedynie samochodów o masie całkowitej powyżej 7,5 tony. Kierowcy osobówek mogą spać spokojnie.

Na wjeździe do Żytawy (Zittau) stanęły już znaki informujące o opłacie (również po polsku), fot. bogatynia.info.pl 

Od kilku lat trwa debata nad wprowadzaniem opłat, na dotąd bezpłatnych autostradach po drugiej stronie odry (my pisaliśmy na ten temat w artykułach Będzie myto na niemieckie drogi oraz Bogatynianie nie zapłacą niemieckiego myta?).

"Od 31 marca 2017 roku obowiązuje czwarta nowelizacja niemieckiej ustawy o pobieraniu opłat za korzystanie z dróg federalnych. Otwiera ona drogę do rozszerzenia obowiązku uiszczania opłat drogowych za przejazd wszystkimi drogami federalnymi od 1 lipca 2018 roku. Celem nowej ustawy jest zapewnienie źródła finansowania modernizacji sieci dróg federalnych oraz budowy nowoczesnej, bezpiecznej i funkcjonalnej infrastruktury drogowej w Niemczech. Ma temu służyć systematyczne wdrażanie systemu finansowania opartego na opłatach uiszczanych przez użytkowników dróg" - informuje firma Toll Collect, której Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) powierzyło techniczne przygotowanie tego procesu.

Wraz z wprowadzeniem nowej ustawy sieć płatnych odcinków dróg federalnych zwiększy się do 40 000 km. Obecnie opłaty drogowe od samochodów ciężarowych pobiera się na 15 000 km autostrad i dróg federalnych. Zawsze liczony jest tutaj tylko jeden kierunek ruchu - informuje firma. Korzystanie z niemieckich autostrad i innych dróg na naszych zachodnich sąsiadów dla pozostałych użytkowników jest nadal bezpłatne. Za darmo po niemieckich drogach mogą jeździć motocykle, samochody osobowe, samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t.

Z tabelą opłat i sposobie uiszczania można zapoznać się na stronie internetowej www.toll-collect.de/pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.