Malownicza ścieżka rowerowa, która powstaje od tygodni, połączy nasz powiat ze ścieżkami po drugiej stronie Nysy. Szkoda, że Gmina Bogatynia jest nieobecna w tym projekcie, a przygoda z Nysą Łużycką u nas ma inny wymiar. 

 

Wzdłuż Nysy Łużyckiej po stronie powiatu zgorzeleckiego wylewany jest asfalt na malowniczej ścieżce rowerowej, fot. bogatynia.info.pl

Bogatyńscy rowerzyści na rowerach jeżdżą głównie po Czechach i niemieckiej Saksonii. Wystarczy tylko się "przedostać" przez gminę. W Bogatyni sympatycy dwóch kółek czekają na projekt pn. Rowerem wokół Gór Izerskich (vide Rowerem (przez Bogatynię) wokół Gór Izerskich). W ramach projektu planowana jest budowa ścieżki rowerowej Bogatynia - Uhelna. Ten Fragment pozwoli rowerzystą włączenie się do malowniczej ścieżki wzdłuż Nysy  Łużyckiej - od styku granic w stronę północy. Teraz będziemy mieli również możliwość podróżowania po polskiej stronie rzeki - od Radomierzyc w kierunku Zgorzelca. Obecnie trwa wylewanie asfaltu. Zapowiadane są kolejne inwestycje turystyczne.

przygoda z nysą 3

Już niedługo i tu będzie gładki asfalt dla rowerzystów i rolkarzy, fot. bogatynia.info.pl

 

Od przyszłego roku za ponad 2,3 mln euro powstanie V etap projektu „Przygoda z Nysą”. Zadania projektu realizowane będą zarówno na obszarze podregionu jeleniogórskiego – na terenie powiatu zgorzeleckiego, w województwie lubuskim – na terenie powiatu żarskiego oraz po saksońskiej stronie – w powiecie Görlitz. W ramach projektu Gmina Zgorzelec wybuduje ścieżkę rowerową na odcinku Łagów – Pokrzywnik wraz z infrastrukturą towarzyszącą i połączy tym samy oś północ – południe z Partnerstwem Izerskim. Powiat Görlitz przeprowadzi kompleksową kampanię wizerunkową dla marki „Przygoda z Nysą”. Miasto Zgorzelec zrewitalizuje Zalew Czerwona Woda. Gmina Pieńsk zaadaptuje pomieszczenie i stworzy w nim Centrum Informacji Turystycznej oraz zakupi niezbędne wyposażenie. Ponadto Pieńsk wykona oznakowanie 3 szlaków rowerowych. Nadleśnictwo Lipinki kontynuuje działania z etapu IV i wybuduje kolejny odcinek ścieżki rowerowej, a Gmina Żary zagospodaruje tereny wokół akwenów wodnych poprzez budowę infrastruktury turystyczno – rekreacyjnej w pobliżu istniejących szlaków rowerowych.

Most klasztorny w Posadzie, fot. bogatynia.info.pl

Może kiedyś, w ramach projektu turystycznego, odbudowany zostanie dawny most klasztorny łączący Posadę i Marienthal?, fot. bogatynia.info.pl

Finansowanie ma odbyć się w ramach nowego programu Interreg Polska - Saksonia 2014-2020. Nabór jeszcze trwa. Bogatyni na razie nie ma wśród składanych wniosków. Jest natomiast nasze partnerskie miasto, które coraz chętniej bierze udział w projektach wspólnych bez Bogatyni. Żytawa z Nadleśnictwem Pieńsk realizuje projekt "Przygoda w górach" za ok. 700 tys. euro. Projekt ma na celu wypracowanie polsko-niemieckiego pomysłu na zagospodarowanie turystyczne lasów. Góry po obu stronach granicy posiadają wiele obiektów, do których dostęp jest ograniczony, np. z powodu uszkodzeń podczas powodzi lub uległy zniszczeniu z powodu wieloletnich zaniedbań wywołanych np. strefą nadgraniczną (wieże widokowe, stare tory bobslejowe). Ich odbudowanie lub ocalenie od zapomnienia doprowadzi do kanalizacji ruchu turystycznego, a tym samym do ochrony miejsc o cennych walorach przyrodniczych (rezerwatów przyrody, stref ochronnych zwierząt) i świadomego korzystania z lasów. Wypracowana zostanie wspólna oferta edukacyjna i promocyjna. Zastosowane na ścieżkach rozwiązania będą innowacyjne i w znaczący sposób wpłyną na atrakcyjność regionu - możemy przeczytać w opisie.

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.