Radni przeciwstawili się wnioskowi proboszcza, który popierał również burmistrz. Nazwa ulicy Kurzańskiej nie zostanie przemianowana na Najświętszej Maryi Panny.

 

Ulica Kurzańska, a w tle jej najważniejszy "lokator", fot. archiwum bogatynia.info.pl

Nasz artykuł Nazwa ulicy Kurzańskiej pochodzi od nieistniejącej wsi na portalu społecznościowym polecaliśmy jako obowiązkową lekturę dla radnych przed głosowaniem. Być może nasz apel został wysłuchany, a może zaważyły inne przesłanki. Skutek jest taki, że radni odrzucili uchwałę o zmianie nazwy ulicy (według danych portalu bogatynia.org.pl - 7 głosów przeciw, 3 za, 2 wstrzymujące się). Ulica Kurzańska nie będzie nazywała się Najświętszej Maryi Panny. To kolejny przypadek, że radni nie przychyli się do wniosku tego typu. Pod koniec ubiegłoby roku (vide Nie będzie ulicy "Prezydenta Lecha Kaczyńskiego") pojawił się projekt zmiany nazwy ulicy II Armii Wojska Polskiego na ulicę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przepadł. Radni wybrali inną możliwość - Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. 

Inicjatywa zmiany nazwy pojawiła się na wniosek Dziekana Dekanatu Bogatynia Księdza Proboszcza Jana Żaka, który - jak sam pisał - wystąpił w imieniu wiernych parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni.  Wniosek o podjęcie uchwały dotyczącej zmiany nazwy ulicy Kurzańskiej w Bogatyni na ulicę Najświętszej Maryi Panny motywowany był tym, iż w tym roku parafia obchodzi Jubileusz 150-lecia konsekracji i powstania kościoła, który mieści się przy wspomnianej ulicy. 

— Ulica Kurzańska to bardzo ciekawy zabytek onomastyczny. Podobnie jak ul. Białogórska. Obie drogi wylotowe do najbliższych wsi otrzymały nazwy właśnie od miejscowości, do których wiodły. Kiedy nad Miedziankę sprowadzili się polscy pionierzy, niemiecką wieś Dornhennersdorf, leżącą między późniejszym Zatoniem i Wigancicami Żytawskimi, nazwali Kurzany. Białogórska prowadziła oczywiście do Białej Góry, nazwanej przez urzędników w 1947 r. Jasną Górą — wyjaśniał na naszych łamach Arkadiusz Lipin, regionalista opracowujący od kilku lat dużą publikację na temat nazw w gminie bogatyńskiej.

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.