b_699_699_16777215_00_images_stories_newsy_woda_menzurka.jpg

Samorząd Bogatyni niemal w jednym czasie opublikował dwa teksty dotyczące wody: obwieszczenie o podwyżce cen i oświadczenie o barku zmiany ceny. Wydaje się, że w naszym mieście i gminie mamy "dwie wody".

4 dni temu w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano obwieszczenie dotyczące zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Miasta i Gminy Bogatynia na okres 3 lat - taryfy wchodzą w życie od 16.06.2018 r. W tym roku, po zmianie prawa, to Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zatwierdził taryfę po rozpatrzeniu wniosku Bogatyńskich Wodociągów i Oczyszczalni. Wszystko to mogliśmy przeczytać w owym obwieszczeniu (pisaliśmy na ten temat szczegółowo w artykule Rośnie cena wody dla wodociągów).

Dzisiaj na oficjalnej stronie Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia, który odnosi się m.in. do naszego tekstu (poniżej w całości). Możemy w nim przeczytać, że "Wsparciem po raz kolejny, w nieuczciwej walce pomiędzy obywatelem a administracją rządową okazał się Samorząd Bogatyni. Ważnym, a może najważniejszym jest to, że dotacja nie jest dla wodociągów, a właśnie dla Mieszkańców. Burmistrz wspólnie z Radą Miejską podjęli decyzję o wsparciu Mieszkańców, którzy nie odczują żadnej zmiany, jeśli chodzi o cenę wody".

Tekst UMiG Bogatynia "Cena Wody bez zmian!":

Co najważniejsze dla Mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia cena wody, za którą płacą bogatynianie nie ulegnie zmianie. Mimo licznych zapowiedzi, komentarzy i przekazywanych nieprawdziwych informacji w Gminie Bogatynia nie będzie podwyżki ceny wody.

Cena wody w Mieście i Gminie Bogatynia od wielu lat nie ulega zmianie. Dzieje się tak za przyczyną wsparcia jakiego udziela Mieszkańcom Burmistrz Andrzej Grzmielewicz przy zgodzie i aprobacie Rady Miejskiej. Niestety ekonomia jest nieubłagana i gdyby nie dotowanie do każdego z gospodarstw domowych musielibyśmy ponosić wyższe koszty opłat za doprowadzenie wody. Determinacja w działaniu Samorządu Bogatyni sprawiła, że od wielu lat, cena tego najważniejszego surowca, w Gminie Bogatynia pozostaje na tym samym poziomie. Położenie Bogatyni i bliskość Kopalni Turów, która powoduje brak wód gruntowych zmusza Gminę Bogatynia do korzystania z wody sprzedawanej przez Elektrownię Turów, a doprowadzanej ze zbiornika Witka. Uwzględniając wszystkie czynniki, łącznie z procesem uzdatniania i doprowadzenia wody do gospodarstw domowych cena nie może być niska. W związku z tym Burmistrz Andrzej Grzmielewicz od wielu lat wspiera Mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia dopłatą do wody pitnej. Dzieje się tak, iż poczucie odpowiedzialności przed Mieszkańcami jest czymś czego zaprzepaścić nie można. Dziś kiedy ceny produktów i usług rosną w zastraszającym tempie, to ceny zależne od Samorządu Bogatyni, czyli opłaty za wodę jak też wywóz nieczystości pozostają na tym samym poziomie. Wiele osób i środowisk krytykujących dopłaty do wody, jakie stosuje Gmina Bogatynia, chciałoby obciążyć Mieszkańców nie dając możliwości wsparcia w tak ważnym obszarze naszego życia.

Zmiana przepisów

Od niedawna, zgodnie z obowiązującymi przepisami, cena wody, nie jest regulowana jak do tej pory, przez Gminę, a ustalana odgórnie przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to właśnie ten twór administracji rządowej ustala cenę wody dla każdego przedsiębiorstwa dostarczającego wodę w Polsce. Dzieje się tak też w Gminie Bogatynia. I rzeczywiście ceny „wyliczone” przez „Wody Polskie” doprowadziłyby do podwyżki cen w Mieście i Gminie Bogatynia.  To właśnie „Wody Polskie” narzuciły swoje uwarunkowania i swoje wytyczne do wyliczenia nowej taryfy, blokując tym samym bogatyńskie wodociągi i stawiając je pod przysłowiową ścianą. BWiO nie mając wyjścia musiało złożyć wniosek taryfowy do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” narzucający wysoką cenę tego surowca. W tej sytuacji nie było innej możliwości, gdyż niezastosowanie się do wytycznych „Polskich Wód” skutkowałoby odgórnym podyktowaniem cen, jeszcze bardziej podwyższających cenę wody w Bogatyni.

Wsparcie dla Mieszkańców

Wsparciem po raz kolejny, w nieuczciwej walce pomiędzy obywatelem a administracją rządową okazał się Samorząd Bogatyni. Ważnym, a może najważniejszym jest to, że dotacja nie jest dla wodociągów, a właśnie dla Mieszkańców. Burmistrz wspólnie z Radą Miejską podjęli decyzję o wsparciu Mieszkańców, którzy nie odczują żadnej zmiany, jeśli chodzi o cenę wody. Na wniosek Burmistrza Andrzeja Grzmielewicza Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę wspierającą Mieszkańców i pozwalającą utrzymać ceny wody na niezmienionym poziomie. Jak mówi Burmistrz Andrzej Grzmielewicz: „…odkąd jestem Burmistrzem nie pozwoliłem i nie pozwolę na to, ażeby Mieszkańcy byli obciążani opłatami, na które może mieć wpływ Gmina Bogatynia. Rzeczywiście nakładając na samorząd kolejne obowiązki i dostarczając nam pracy nie ułatwia nam się tego, ale nie pozwolę, ażeby Mieszkańcy Miasta i Gminy Bogatynia odczuli dzisiejsze zmiany systemowe i nie pozwolę, ażeby uderzyły one w Naszych Mieszkańców. Dopóki jestem Burmistrzem i mam na to wpływ zrobię wszystko, żeby Mieszkańcy płacili jak najmniej, zarówno jeśli chodzi o wodę, jak też o wywóz nieczystości…”

Konkludując Mieszkańcy Miasta i Gminy Bogatynia mogą spać spokojnie. Podwyżki narzucane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” nie dotkną Gminy Bogatynia w sposób bezpośredni. Wszelkie obciążenia zamortyzuje Samorząd Bogatyni poprzez wsparcie jakiego udziela gospodarstwom domowym przy dopłacie do każdego litra wody.

Podsumowując można napisać, że cena wody w Bogatyni rośnie od lat. Przez kolejne trzy lata będzie drożała aż do kwoty 24,63 zł za metr sześcienny łącznie ze ściekami (obecnie 17,24 zł). Radni kolejny raz zdecydowali, aby dopłacać  do zużytych kubików, aby mieszkańcy nie odczuli podwyżek. Dopłaty wynoszą obecnie 2 - 3 mln zł rocznie, a szacuje się, że osiągnąć mogą nawet 5 mln zł. 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+3 #14 Wojti 2018-06-27 12:01
A właśnie dlaczego w tych spółkach pozatrudnianych jest tyle ludzi? Zarządy zarabiają grubą kasę i tyle osób tam jeszcze siedzi na stołeczkach i cherbatke sobie popija. Zwolnić połowę conajmniej i zarządą poobniżać to może ceny będą dla ludzi niskie za wodę i śmieci.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #13 Jagna 2018-06-25 05:26
Dwie wody i kilka prawd o poborach prezesów wodociągów. Czyli o trzech takich co wydoili firmę,i nabili mieszkańców w butelkę.Rzekomo Grzmielewicz znowu o niczym nie wiedział. Jeśli ktoś spyta, czy w tym samolocie leci pilot,to odpowiedź jest krótka. Tak leci, tyle, że nie w kabinie pilotów, ale w luku bagażowym.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 #12 Gutek 2018-06-24 10:03
To ci dopiero jaja.Doktor - Prezes BWIO skorygował swoje oświadczenie majątkowe za 2017 r. Zrobiło się gorąco i pot cieknie po plecach. Różnica , to nie bagatela 84 tys.zł in plus w stosunku do poprzedniego oświadczenia. Niby nic , ale to roczne wynagrodzenie dwóch nauczycieli, lub dwóch pielęgniarek. Przeliczajcie na co chcecie. Na roczne emerytury,dotacje dla stowarzyszeń,na bluzeczki lub też ozdobne kapelusze. Czytaj feceebok Bogatynia jakiej nie znacie. Łączą nas imprezy, ale dzieli nas finansowa przepaść.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+15 #11 Pinokio 2018-06-24 08:38
Wspaniale te same pijawy od lat. Farbowane lisy z Bogatyńskiego SLD. Nie macie wstydu ale nie płacz ie jak przyjdzie nocą CBA i w drzwi załomocą.. A do wyborców to wy sami jesteście winni.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #10 yvy 2018-06-24 07:10
Po uchwaleniu europejskiej dyrektywy w sprawie zaostrzenia przepisów o broni palnej w Europie dla praworządnych posiadaczy pod pozorem zwalczania terroryzm, poprzedni rząd Republiki Czeskiej przygotował poprawkę do ustawy konstytucyjnej o bezpieczeństwie Republiki Czeskiej, która gwarantować miała prawo do posiadania i noszenia broni w celu obrony własnej i obrony Czech. Ustawa została przyjęta przez niższą izbę czeskiego parlamentu. Ustawa nie była głosowana przez Senat Republiki Czeskiej.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+21 #9 Malwina 2018-06-23 21:39
Bogatynia jakiej nie znacie 2

HAŃBA! HAŃBA! HAŃBA!
Dariusz Daraż poprawił swoje oświadczenie. Jego zarobki urągają jakiejkolwiek przyzwoitości!
Informowaliśmy o skandalicznie wysokich wynagrodzeniach kolesi Grzmielewicza. Tymczasem okazuje się, że Dariusz Daraż początkowo nie ujawnił prawdziwych zarobków i dopiero po publikacjach poprawił wysokość swojego wynagrodzenia, które w 2017 roku wyniosło TRZYSTA OSIEMDZIESIĄT OSIEM TYSIĘCY ZŁOTYCH!!! Aż trudno w to uwierzyć. Bezczelność przekroczyła wszelkie granice. W sumie zarząd wodociągów, które od lat są zadłużone na potęgę wyciągnął z gminy 920 000 złotych!!! W tej kwocie jest kasa dla Woroniaka, który od kilku lat jest na liście płac spółki, choć wcale nie świadczy jakiejkolwiek pracy. Nie ma jeszcze kasy dla rady nadzorczej, która powiększa tę kwotę. Nie ma również kasy dla radnych awansowanych w spółce za wierność. Gdzie jest jakakolwiek przyzwoitość? Gdzie jest rada nadzorcza (Ilnicki, Cuber, Kwaśniewski)?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #8 sikiem prostym 2018-06-23 19:45
Nie ma co narzekać. Woda od bogatyńskich wodociągów jest taniutka. Wystarczy porównać z ceną m3 butelkowej z TESCO:)
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #7 1234 2018-06-23 06:05
Do GPO - może byście wycięli te suche gałęzie z drzew w parku naprzeciwko urzędu. Przy silnych wiatrach o nieszczęście nietrudno.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+28 #6 trollisko 2018-06-21 19:36
czas Burmistrza i całą rade wywalić to złodzieje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-12 #5 Robol 2018-06-21 19:23
Do Hela.
A czy się Pani orientuję w jaki sposób została wyliczoną taka stawka?
Czy wie Pani, że wzór do wyliczenia stawek narzucają "wody polskie"?
I po ostatnie czy Pani wie, że BWiO musiało
złożyć taki wniosek do wód polskich?
Pozdrawiam
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Zawody najbardziej p…

19-02-2019 Wyświetleń:675 Brak komentarzy

ZI YOU "Święt…

19-02-2019 Wyświetleń:104 Brak komentarzy

Burmistrz Błasiak o…

19-02-2019 Wyświetleń:2937 1 Komentarz

Wybrali nowych sołt…

18-02-2019 Wyświetleń:2817 8 Komentarzy

Kto chciałby zosta…

18-02-2019 Wyświetleń:4238 11 Komentarzy

"Życiówki…

18-02-2019 Wyświetleń:164 Brak komentarzy

Lekkoatleci Szerszen…

18-02-2019 Wyświetleń:209 Brak komentarzy

Kolizja na centralny…

18-02-2019 Wyświetleń:1564 Brak komentarzy

"Opily" ob…

17-02-2019 Wyświetleń:1499 1 Komentarz

Przygraniczny pożar…

17-02-2019 Wyświetleń:1532 11 Komentarzy

Piko wytwarzali w sy…

16-02-2019 Wyświetleń:3056 5 Komentarzy

Sprawca dramatyczneg…

16-02-2019 Wyświetleń:2365 Brak komentarzy

środa, luty 20, 2019

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Polityka cookies