Skomplikowała się sprawa schroniska w Dłużynie Górnej. To tam właśnie trafiają zwierzaki m.in z Bogatyni. Schronisko jest własnością Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej, do którego należy również Bogatynia. Opiekę nad zwierzętami powierzono "Inicjatywie dla Zwierząt" - stowarzyszeniu z Zielonej Góry.

 

Zdjęcie przykładowe, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Związek powołany został w 2000 r. głównie w celu realizacji programu „Czysta Nysa” oraz utrzymywania schroniska dla małych zwierząt w Dłużynie Górnej. Od dwóch lat zwierzętami zajmuje się wyłonione w konkursie zielonogórskie stowarzyszenie, wcześniej rolę tę sprawowało zgorzeleckie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (TOZ). To właśnie do "Inicjatywy dla Zwierząt" trafiają przekazywane (również przez bogatynian) pieniądze z 1% podatków. Od kilku dni w zgorzeleckich mediach relacjonowany jest spór o między tymi podmiotami. Sprawa miała również finał w sądzie. Chodzi m.in. o przekazanie majątku. Schronisko wydało oświadczeni, które próbuje usystematyzować skomplikowaną sytuację (poniżej). 

"OŚWIADCZENIE (źródło facebook.com/schroniskodluzyna)

W związku z ostatnimi wydarzeniami związanymi z wyrokiem Sądu Rejonowego w Zgorzelcu odnośnie wydania Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce ruchomości służących zwierzętom w Schronisku dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej oraz publikacjami w mediach, chcielibyśmy przedstawić całą historię korespondencji, która została otrzymana przez Związek Gmin Ziemi Zgorzeleckiej bądź wysłana do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Wiemy, że TOZ poinformował zarówno Stowarzyszenie Inicjatywa dla Zwierząt, jak i ZGZZ oraz dziennikarzy, że jest w posiadaniu dokumentów wysyłanych do ZGZZ, natomiast niestety spotkaliśmy się z brakiem chęci ich pokazania, więc konfrontacja nie jest możliwa.

15 listopada 2016 odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału w Zgorzelcu, w którym Prezes tegoż „zapoznał (zgromadzonych – przyp.) z projektem protokołu przekazania materiałów i sprzętu dla Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej (…). Uwag nie zgłoszono”.

30 października 2017 roku TOZ wysłał wezwanie „do wydania (…) rzeczy w stanie nie pogorszonym albo ich wartości stanowiących wartość Towarzystwa (…) w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma. (…) Ponadto w razie niedostosowania się do wezwania wystąpimy z roszczeniem odszkodowawczym z tytułu bezprawnego użytkowania rzeczy”.

2 stycznia 2018 roku Związek Gmin Ziemi Zgorzeleckiej wysyła pismo do TOZu, w którym informuje, że „od początku istnienia schroniska, czyli od 1999 roku, było ono głównie finansowane z dotacji przekazywanej przez ZGZZ” oraz, że „zaprasza w dogodnym terminie do siedziby związku w celu omówienia problemu z nadzieją na znalezienie konsensusu zadowalającego obie strony”. Pismo pozostaje bez odpowiedzi.

31 stycznia 2018 roku ZGZZ wysyła uzupełnienie pisma z dnia 2 stycznia wnosząc o wskazanie, na jakiej podstawie Towarzystwo rości prawa do własności rzeczy, o którym była mowa w piśmie z 30 października 2017r. Związek wnosi również o przesłanie statutu TOZu. Pismo pozostaje bez odpowiedzi.

4 października 2018 roku zapada wyrok w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu odnośnie wydania ruchomości w postaci między innymi: kojców (1 komplet), poganiacza elektrycznego, bud dla psów (w sumie 29 sztuk), klatek ambulatoryjnych dla kotów (w sumie 10 sztuk), kontenera blaszanego (kociarni), plastikowej wanny do kąpieli zwierząt. W uzasadnieniu wyroku napisano między innymi, iż „pozwany (…) zaprosił powoda w celu omówienia problemu z nadzieją na znalezienie konsensusu (…), ale pismo pozwanego pozostało bez odpowiedzi”. „Sąd ustalił następujący stan faktyczny: (…) Mieczysław K. (…) i Piotr P. przekazali pozwanemu ZGZZ ruchomości o łącznej wartości 74.230zł z przeznaczeniem na wyposażenie Schroniska dla Małych Zwierząt w Dłużynie Górnej. Na powyższe działania Mieczysław K. i Piotr P. nie uzyskali uchwały zarządu głównego.”

10 października 2018 roku ZGZZ wysyła pismo do TOZu, w którym wnosi między innymi o wskazanie numeru rachunku bankowego, na który zostanie przekazana zasądzona kwota tytułem zwrotu zastępstwa procesowego oraz „w celu uszczegółowienia sposobu wydania ruchomości proponuje bezpośredni kontakt telefoniczny (…) lub przez pocztę elektroniczną”. Pismo pozostaje bez odpowiedzi.

Wszelkie pisma wysyłane przez Związek Gmin Ziemi Zgorzeleckiej to Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce pozostały bez odpowiedzi.

17 listopada 2018 roku ZGZZ otrzymuje informację telefoniczną od Oddziału TOZ w Zabrzu o zaplanowanej na dzień 21 listopada inwentaryzacji. Mimo prób przesunięcia spotkania na 23 listopada, data nie uległa zmianie.

Temat w dalszym ciągu jest otwarty, do dnia 23 listopada 2018 roku nie otrzymaliśmy żadnej oficjalnej propozycji od Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce."

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.