W każdą rocznicę masowej zsyłki Polaków na Sybir członkowie Koła Sybiraków w Bogatyni spotykają się, wraz z zaproszonymi gośćmi, by upamiętnić dramatyczne wydarzenia sprzed lat. Tegoroczne spotkanie było okazją do wspomnień, podziękowań i okolicznościowych przemówień.

 

Tradycyjnie rozpoczęto od odśpiewania „Marszu Sybiraków”, który jest hymnem związku, po czym minutą ciszy uczczono pamięć tych członków związku, którzy odeszli.

W swoim okolicznościowym przemówieniu, pani Zofia Kulikowska, Prezes Bogatyńskiego Koła Sybiraków, przypomniała okrutne losy zesłańców. Pamięć o nieludzkich warunkach, straszliwym mrozie, głodzie, cierpieniu i śmierci jest głęboka ale, mimo upływu dekad, ciągle żywa. Za każdym razem porusza do głębi wszystkich słuchających.

O znaczeniu pamięci i głębokim sensie jej pielęgnowania dla dobra  następnych pokoleń mówiła w swoim wystąpieniu pani Bożena Wojciechowska Zastępca Burmistrza ds. Polityki Regionalnej. Odczytała także list Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia skierowany do bogatyńskich Sybiraków. Padły słowa podziękowania za wysiłek bogatyńskich Sybiraków w pielęgnowaniu pamięci historycznej oraz prośba o kolejne spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

Niestety naocznych świadków jest wśród nas coraz mniej, dlatego tak bardzo ważna jest pamięć i zrozumienie znaczenia wydarzeń sprzed lat. 

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski [źródło: IPN].

Źródło, foto: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.