Marszałek Sejmu otworzyła wystawę fotografii Gór Izerskich, fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.plMarszałek Sejmu otworzyła wystawę fotografii Gór Izerskich, na której parlamentarzystom wręczono film o izerskich artystach zrealizowany przez bogatyńską telewizję. Oprócz telewizji nasz region reprezentował senator Jan Michalski

W Sejmie (w ubiegłą środę - red.) została otwarta wystawa fotografii „Góry Izerskie – Polana Jakuszycka” zorganizowana przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny wraz z nadleśnictwem Świeradów. W uroczystości wzięła udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

 – Góry Izerskie są miejscem spotkania trzech europejskich regionów: Śląska, Czech i Łużyc – powiedziała marszałek Sejmu, otwierając wystawę. – Jest to rejon dobrej współpracy lokalnych samorządów, polskich i czeskich, owocującej  między innymi utworzeniem w dolinach rzek Izery i Jizerki „astronomicznego ogrodu” – transgranicznego Parku Ciemnego Nieba – dodała.

Ewa Kopacz zwróciła uwagę na szczególne przyrodnicze piękno tego masywu, z rzadkimi okazami roślin, ptaków i zwierząt. Jest to też miejsce z tradycjami narciarskimi. W sercu Gór Izerskich znajduje się Polana Jakuszycka wyróżniająca się doskonałymi warunkami do uprawiania narciarstwa biegowego. W tym roku odbędzie się tu po raz 38. Bieg Piastów – najstarsza i największa w Polsce międzynarodowa impreza narciarska. – Na Polanie Jakuszyckiej od 38 lat odbywa się  Bieg Piastów, wspaniała masowa impreza narciarska, w której uczestniczy kilka tysięcy biegaczy – przypomniała marszałek Sejmu. Zwróciła też uwagę, że na Polanie Jakuszyckiej trenowała Justyna Kowalczyk. – Wszyscy trzymamy kciuki za jej występy na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi – powiedziała Ewa Kopacz.

Zdaniem marszałek Sejmu każdy kto choć raz był w Górach Izerskich na pewno do nich wróci. – Tam jest po prostu pięknie – podsumowała marszałek Kopacz.

Otwarta przez marszałek Sejmu wystawa prezentuje fotografie Gór Izerskich, które położone są w południowo-zachodniej Polsce od Szklarskiej Poręby przez Świeradów Zdrój aż do Łużyc. Znaczna część ich obszaru to usytuowane po stronie czeskiej Jizerské hory. Można tu znaleźć m.in. wiele rzadkich gatunków roślin, niespotykane torfowiska oraz będące pod ochroną gatunki zwierząt, jak choćby najmniejsza europejska sowa – Sóweczka zwyczajna.

Ekspozycję można oglądać w hallu głównym Sejmu (I piętro) do 7 lutego br.

Relacja z wystawy - Telewizja Bogatynia

Źródło: Kancelaria Sejmu/sejm.gov.pl

Wystawa, której patronuje Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny, to ekspozycja składającą się z ponad trzydziestu fotografii prezentujących Polanę Jakuszycką oraz piękno Gór Izerskich o różnych porach roku. Zdjęcia ukazują zarówno ich walory sportowe, krajobrazowe, przyrodnicze, jak i rekreacyjne. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, pomysłodawczyni wystawy Posłanka Zofia Czernow oraz Senator Jan Michalski, który jest członkiem Karkonosko-Izerskiego Zespołu Parlamentarnego. Wśród licznie przybyłych gości byli parlamentarzyści, samorządowcy – wraz z reprezentującym powiat zgorzelecki wicestarostą Mariuszem Tureńcem, dziennikarze – w tym Marek Niedźwiecki oraz leśnicy z Nadleśnictwa Świeradów, którzy wraz ze Stowarzyszeniem Partnerstwo Izerskie przygotowali wystawę oraz materiały promocyjne. Silną grupę stanowili uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Lwówka Śląskiego, którzy przybyli do Sejmu na zaproszenie Senatora Jana Michalskiego.

W trakcie otwarcia Senator Jan Michalski przekazał Pani Marszałek film pt. „Izerskie Klimaty” wyprodukowany przez Telewizję Bogatynia. Jest to cykl składający się z dwóch serii poświęconych artystom, skarbom oraz historii regionu. Ponadto nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów Zdrój Wiesław Krzewina wręczył Marszałek Sejmu zieloną żabę, wyjaśniając przy tym, że jest to nawiązanie do legendy o żabce, która mówi, że przebywający na terenie Świeradowa-Zdroju (niem. Bad Flinsberg), berliński lekarz Leonard Thurneyssen, podczas spaceru zaobserwował w jednym ze źródeł leżącą martwą żabę. Początkowo nie wzbudziła ona większego zainteresowania lekarza, jednakże podczas następnego spaceru w okolice źródła, za zdziwieniem stwierdził iż żaba nie ulega rozkładowi. Poprzedziło to zlecenie w 1739 roku przez Hrabiego Schaffgotscha badania składu chemicznego wód, stwierdzającego lecznicze właściwości źródeł. Dziś żaba jest symbolem promującym Świeradów - Zdrój.

Nawiązując do Polany Jakuszyckiej, twórca Biegu Piastów Julian Gozdowski, opowiadał o początkach narciarstwa biegowego w Jakuszycach i planie Stowarzyszenia Bieg Piastów uczynienia z Polany centrum narciarstwa klasycznego i areny mistrzostw świata. Fenomenem Biegu jest coroczny udział zawodników z ponad trzydziestu państw.

Obecność Wojewody Dolnośląskiego Aleksandra Skorupy, starostów Walerego Czarneckiego (powiat lubański), Stanisława Mrówki (powiat lwówecki), Wicestarosty Zgorzeleckiego Mariusza Tureńca oraz burmistrzów z gmin Pogórza Izerskiego podkreśliła chęć współpracy samorządów w promowaniu walorów i atrakcji Gór Izerskich.

Na podstawie: janmichalski.eu/powiatzgorzelecki.pl

{gallery}stories/newsy/izery_sejm{/gallery}

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.