W dniach 19 - 21 maja br. w pobliskim Frýdlancie odbędą się uroczystości Wallensteina. W programie imprezy mnóstwo atrakcji, m.in. średniowieczne targowisko, obóz wojskowy, występy historycznych szermierzy, przemarsze, przedstawienia, wędrowni kuglarze, muzycy i tancerze. Atrakcją będzie wielka bitwa rozgrywana na przedpolach miasta.

Przygotowania na frydlanckim rynku już trwają, fot. bogatynia.info.pl

Impreza odbywa się co dwa lata i cieszy się niesłabnącym udziałem mieszkańców Bogatyni. Jak było w lata ubiegłych roku relacjonowaliśmy w artykułach Bogatynianie na frydlanckich uroczystościach (foto) i Relacja z wycieczki pieszej do Frydlantu

Frydlanckiemu Świętu Wallensteina jak zawsze towarzyszy bogaty program kulturalny i historyczny - przyjazd Wallensteina i jego drużyny, historyczny kiermasz, występy zespołów i artystów. Ponadto okazała bitwa (cały program po polsku tylko u nas: Frydlanckie Święto Wallensteina 2017).

Uroczystości Wallensteina od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowanie bogatynian. W tym roku nasi sąsiedzi również zapraszają na swoje święto. Właściwie Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna - urodzony 24 września 1583 roku w Heřmanicach, zmarł 25 lutego 1634 w Chebie – czeski wódz i polityk z czasów wojny trzydziestoletniej. Książę Frýdlantu (od 1624), Żagania (od 1627), Meklemburgii (1629-1631). Wychowany w rodzinie czeskiej pozostającej pod wpływem reformacji (bracia czescy). Od 1604 służył w wojsku cesarskim (w 1606 przeszedł na katolicyzm).

Po wybuchu powstania w Czechach stanął po stronie cesarza. Głównodowodzący wojsk cesarskich podczas wojny trzydziestoletniej 1618-1648. W 1625 wystawił na własny koszt 40-tysięczną armię, utrzymywaną dzięki nowemu systemowi kontrybucji (zasada "wojna żywi wojnę"). Na jej czele pobił pod Dessau (1626) wojska P. Mansfelda i zmusił do kapitulacji B. Gabora. 1627 odebrał protestantom Koźle, wraz z J.T. von Tillym zajął Holsztyn, Meklemburgię i Pomorze Zachodnie. 1628 oblegał bez powodzenia Stralsund. Po serii sukcesów militarnych jego nowe posiadłości utworzyły pokaźne terytorium w północnych Czechach (Frýdlant).

Po klęsce pod Lützen (1632) wycofał się do Czech. W 1633 pobił Szwedów pod Ścinawą, zdobył Zgorzelec i Budziszyn. Posądzony o zakulisowe pertraktacje ze Szwecją, Francją i Saksonią, odwołany znad Morza Bałtyckiego, oskarżony o zdradę i zamordowany.

Opis historyczny: archiwum UMiG Bogatynia

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.