b_699_699_16777215_00_images_stories_imprezy_Wallenstein_2019_ohňový_průvod.jpg

Od piątku 17 do niedzieli 19 maja 2019 r. Święto Wallensteina przyciągnęło do Frýdlantu około 26 000 osób. Przygotowano dla nich bogaty program, składający się głównie z koncertów i kolorowej układanki wydarzeń w wielu miejscach miasta.

Parada ognia, fot. Radek Petrášek/Miasto Frýdlant

Jedną z największych atrakcji był piątkowy koncert Anety Langerovej, sobotnia i niedzielna rekonstrukcja bitwy historycznej pod miastem, parada ognia z zamku, obóz wojskowy wraz z lazaretem w parku miejskim, a także program dla dzieci i stragany sprzedające wyroby rzemieślnicze. Niektóre uroczystości odbyły się również na zamku oraz w kościele św. Krzyża we Frydlancie.

W tym roku Święto Wallensteina obchodziło ważną rocznicę, czyli 25 lat od czasu przywrócenia oryginalnych uroczystości. „Idea przywrócenia tradycji Wallensteina powstała przy okazji stulecia obchodów wkopania kamienia węgielnego pod budowę nowego ratusza we Frydlancie w 1993. Pierwsza coroczna uroczystość odbyła się rok później, na początku czerwca 1994" - wyjaśnia Dan Ramzer, burmistrz Frydlantu. Miasto Frydlant, z okazji tej rocznicy, opublikowało kolorową publikację zatytułowaną "25 lat obchodów Wallensteina we Frydlancie".

I jeszcze jedna rocznica związana jest ze Świętem Wallensteina w 2019 roku. Jest to dwudziestolecie Miroslava Kněborta w roli księcia Albrechta Wallensteina, którego ponownie zaprezentował w tym roku.

„Święto odbyło się bez komplikacji, znowu pogoda była ładna, a temperatury w weekendy były prawie letnie, co uważamy za mały cud po deszczowych i zimnych dniach poprzedniego tygodnia. Goście mogli cieszyć się uroczystościami bez obawy o opady i chłód ” - mówi burmistrz Frýdlantu. Sprawny przebieg uroczystości to praca kilkunastoosobowego zespołu, a także wielu wolontariuszy, którzy pomogli w organizacji bez wynagrodzenia. „Wszystkim, którzy pomogli miastu Frýdlant podczas uroczystości, należą wielkie podziękowania. Niezależnie od tego, czy są członkami Zintegrowanego Systemu Ratunkowego, wolontariuszami lub seniorami i dziećmi, które były bezpośrednio zaangażowane w program. Każdy ma udział w tym, że goście opuścili Frýdlant z uśmiechem na twarzy i poczuciem dobrze spędzonego wolnego czasu, co jest najlepszą nagrodą za miesiące wymagających przygotowań ”, podsumowuje Dan Ramzer.

Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć tutaj: www.valdstejnske-slavnosti.cz.

fot. Radek Petrášek/Miasto Frýdlant

Kategoria: Kultura