b_699_699_16777215_00_images_stories_umig_Przygoda-z-Nysa-Zycie-nad-rzeka.jpg

Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz prezentuje swoją nową wystawę czasową "Przygoda z Nysą - Życie nad rzeką" od 8 lutego 2020 r. w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

 

Wystawa poświęcona jest Nysie Łużyckiej jako zróżnicowanemu środowisku życia zwierząt i roślin. Na wybranych przykładach zapoznaje ona z mnogością gatunków, których istnienie zależy od rzeki lub osiadłych w jej pobliżu. Prezentuje ona mieszkańców doliny Nysy Łużyckiej: niezwykłe jętki, bobra - budowniczego zapór czy też bardzo rzadką już dziś czarną topolę.

Wystawa porusza także tematykę wpływu ludzi na rzekę jako środowisko życia, zmiany, jakie zaszły na terenach zalewowych w wyniku prowadzenia intensywnego rolnictwa, gospodarki leśnej a także zabudowy o charakterze miejskim. Nie zapomniano też o "nowych przesiedleńcach", jak sokół wędrowny i cymbalaria bluszczykowata, które zadomowiły się w miejskim krajobrazie ścian i mieszkają nad Nysą Łużycką. Niestety, w dolinie Nysy Łużyckiej pojawiły się także gatunki niemile widziane, jak rdestowce. Stanowią one wyzwanie dla ekosystemu rzecznego.

Modele do dotykania, interaktywne plansze w czterech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej, czeskiej i angielskiej) sprawiają, że wystawa "Przygoda z Nysą - Życie nad rzeką" może być interesującym przeżyciem dla młodych i starych.

Wystawę można obejrzeć od 8 lutego do 5 kwietnia 2020 r. codziennie w godz. 15.00 do 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.

Poza tymi godzinami wizyty dla grup i klas szkolnych są możliwe po uzgodnieniu z Domem Kultury:
telefon: 0048 75 77 52 415
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jednocześnie zbiory kulturalno-historyczne w Görlitz tworzą część wystawy kulturalno-historycznej. Proszę również odwiedzić nasz projekt siostrzany "Przygoda z Nysą - Opowieści nad rzeką"

--
Projekt finansowany jest w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Źródło: UMiG Bogatynia

Kategoria: Kultura