W ramach wizyty w Euroregionie Nysa, Bogatynię odwiedzili studenci i pracownicy Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie. O wyzwaniach stojących przed naszym regionem rozmawiali z młodzieżą pełniący funkcję burmistrza Wojciech Dobrołowicz i przewodniczący rady Artur Oliasz.

 

Studenci natolińskiego kampusu Kolegium Europejskiego przyjechali na styk trzech granic i odwiedzili miasta po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie (m.in. Frydlant, Liberec, Görlitz), ponieważ w swojej aktywności akademickiej, ta prestiżowa uczelnia skupia się między innymi na kulturowej, ekonomicznej i politycznej problematyce pogranicza. W tym kontekście, 23 września zorganizowano w Bogatyni dyskusję panelową, na temat zagadnień takich jak ochrona środowiska, czy wyzwania dla Bogatyni w obliczu transformacji energetycznej i tzw. "European Green Deal". Po wideoprelekcji  przedstawiciela PGE GiEK SA, na pytania studentów odpowiadali także bogatyńscy samorządowcy: burmistrz, przewodniczący rady i naczelnicy wydziałów merytorycznych. Jak informowali pracownicy naukowi uczelni już po powrocie do Warszawy, wizyta w Bogatyni była jednym z ważniejszych momentów podczas wyjazdu, ponieważ sprawy, które zostały omówione są ważne nie tylko dla Bogatyni i dla Polski, ale dla całej Unii Europejskiej jako takiej.

Kolegium Europejskie jest międzynarodową instytucją badawczo-edukacyjną specjalizującą się w studiach europejskich, założoną w Brugii w 1949 r. Polski kampus, otwarty w 1992 r. w warszawskim Natolinie, oferuje studentom podyplomowy program magisterski w zakresie Europejskich Studiów Interdyscyplinarnych. W obecnym roku akademickim gości ponad 130 studentów reprezentujących 39 narodowości z całego świata. Roczny cykl kształcenia obejmuje zajęcia z obszaru polityki i prawa europejskiego, Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, ekonomii, stosunków międzynarodowych oraz europejskiej historii i cywilizacji. Wśród wykładowców uczelni byli/są Norman Davies oraz Timothy Snyder czy Herman van Rompuy, a wśród absolwentów - m.in. Marija Pejčinović Burić, sekretarz generalna Rady Europy.

Źródło: UMiG Bogatynia

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.