28 stycznia br. podczas sesji Rada Miejska przyjęła kalendarz wyborczy w związku z dobiegającą końca kadencją Sołtysów i Rad Sołeckich w naszej gminie. Nie udało się zsynchronizować kadencji "wiejskich" z "miejskimi".

Zdjęcie: Wybory jednego z sołtysów w 2011 roku, fot. archiwum UMiG Bogatynia

Zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej do 21 lutego muszą odbyć się wybory Rad Sołeckich i Sołtysów. Wybory już rozdysponowano. W Opolnie-Zdroju, gdzie po rezygnacji dotychczasowego sołtysa 1.12.2018 nikt nie pełni tej funkcji, wybory odbędą się 18 lutego o godzinie 15.00. Wybory odbędą się we wszystkich wsiach naszej gminy Białopolu, Bratkowie, Działoszynie, Jasnej Górze, Kopaczowie, Krzewinie, Lutogniewicach, wspomnianym Opolnie-Zdroju, Posadzie, Porajowie, Sieniawce i Wyszkowie-Wolanowie. Również 18 lutego (o godz. 17.00) zaplanowano wybory w Jasnej Górze, tam nawet rozpoczęła się kampania wyborcza

Sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, czyli sołectwa [wikipedia]. Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie, a jego działalność wspiera rada sołecka. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Do kompetencji sołtysa należy reprezentacja sołectwa na zewnątrz, zwołuje także  zebranie wiejskie, i w tym celu rozwiesza ogłoszenia o zebraniu wiejskim w miejscu i terminie określonym w statucie sołectwa, realizuje uchwały rady gminy dotyczące sołectwa, a także umożliwia zapoznanie się z uchwałami rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców sołectwa, w zakresie ustalonym przez radę gminy dokonuje poboru podatków rolnego i leśnego jako inkasent organu podatkowego, uczestniczy w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania. Zobowiązany jest brać udział w posiedzeniach komisji rady gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa. Sołtys otrzymuje za swoją funkcję kilka tysięcy złotych rocznie. Wynagrodzenie sołtysa, czyli tzw. dieta składa z dwóch części. Pierwszą (dietę) ustala procentowo Rada Gminy i Miasta Bogatynia. W Bogatyni jest 25% tzw. kwoty bazowej, czyli około 460 zł miesięcznie. Drugą część stanowi procent (5%) od podatku rolnego i od nieruchomości.

Podobne artykuły:

 

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.