Przekazanie prezydencji oraz sprawozdanie z realizacji zadań w roku 2018 to główne punkty 21. Wspólnej Rady  Związku Miast "Mały Trójkąt - Bogatynia - Hrádek - Zittau", która w środę odbyła się w Bogatyni. Program posiedzenia obejmował zarówno sprawozdania jak i plany na przyszłość.

 

 

fot. UMiG Bogatynia

- Jeżeli chodzi o główne cele na przyszłość to przed nami spotkanie na trójstyku w związku z wstąpieniem Polski i Czech do Uni Europejskiej. Drugim takim wydarzeniem wielkim, które nas czeka to będzie finalizowanie budowy mostu na trójstyku. Oczywiście rozmawiamy na tematy związane z rozwojem naszego regionu zarówno po stronie niemieckiej jak i czeskiej, ponieważ stoimy przed tymi samymi problemami. Strona np. niemiecka jeśli chodzi o rewitalizację terenów pogórniczych - my jesteśmy jeszcze przed - strona niemiecka już ten program realizuje i będziemy się starać korzystać z ich rozwiązań i z ich pomysłów. Oczywiście rozmawiamy również na tematy gospodarcze, tak aby zintensyfikować współpracę dotyczącą rozwoju gospodarczego. Rozmawiamy w tym kierunku, abyśmy nie stanowili dla siebie konkurencji jako regiony, tylko wspólnie wypracowali kierunki, które przyniosą korzyści dla całego regionu: dla strony polskiej, niemieckiej i czeskiej - mówił po potkaniu burmistrz Bogatyni Wojciech Błasiak. 

- Naszym głównym celem jest zrozumienie przez dzieci i młodzież czym jest i co znaczy Europa. Musimy im stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Muszą się spotykać, rozmawiać i uczestniczyć we wspólnych projektach. Do tego trzeba oczywiście dodać, że chcemy zacieśnić współpracę na szczeblu urzędów, między burmistrzami i radnymi. Najpierw trzeba się spotykać, poznawać, aby móc potem wspólnie pracować nad projektami i tutaj wymienił bym dwie duże sprawy: po pierwsze ubieganie się miasta Zittau wraz z całym regionem o miano Europejskiej Stolicy Kultury, a druga związana z obszarem wydobywczym węgla brunatnego po obu stronach granicy. Dla naszego regionu ważna jest współpraca na przyszłość, ponieważ jak wiemy po stronie europejskiej dobiega koniec pozyskiwania energii z węgla brunatnego wcześniej czy później. Naszym wspólnym samorządowym zadaniem jest znalezienie wyjścia z tej sytuacji. 1 maja obchodzimy 15-lecie m.in. wstąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej, a przecież mieszkamy na trójstyku. Już się cieszę, że będzie organizowali duży festyn. Mam nadzieje, że obywatele z trzech państw licznie przybędą i będą mieli możliwość spotkania się w prosty sposób przy polsko - czesko - niemieckim piwie, polsko - czesko - niemieckim jedzeniu czy polsko - czesko - niemieckiej muzyce - skomentował spotkanie Thomas Zenker, nadburmistrz Zittau. 

Źródło: UMiG Bogatynia

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.