b_699_699_16777215_00_images_stories_budynki_70735304_2675216702523100_6472016476663447552_n.jpg

"Jest to jeden z piękniejszych przykładów drewnianej architektury ludowej historycznych Łużyc. Obiekt wymaga natychmiastowych działań zabezpieczających go przed zawaleniem i przeprowadzenia w nim prac konserwatorskich celem jego zachowania i przywrócenia świetności" - napisanow w memorandum do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

16-18.09 odbyła się XIX Polsko-Niemiecka Konferencja „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019 - Regionalne typy budownictwa drewnianego - wyzwania konserwatorskie”. Uczestników szczególnie zainteresował bogatyński dom przy ulicy Kościuszki 114 (na zdjęciu).

"(...) Natomiast jeden obiekt przy ul.Kościuszki 114 (stara piekarnia) przykuł uwagę uczestników konferencji co w konsekwencji zaowocowało wspólną deklaracją do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  - poinformowała na portalu społecznościowym Elżbieta Lech-Gotthardt ze stowarzyszenia "Dom Kołodzieja". W treści memorandum uczestnicy i organizatorzy konferencji (reprezentujący środowiska: konserwatorów zabytków, historyków, etnografów, urbanistów, etc. z Polski i Niemiec) wnieśli do ministra o udzielenie wszelkiego wsparcia dla bogatyśkiego domu.

"Przedmiotowy budynek to dom przysłupowy znajdujący się w Bogatyni przy ulicy T. Kościuszki 114, wpisany do rejestru zabytków pod nr A/1713. Jest to jeden z piękniejszych przykładów drewnianej architektury ludowej historycznych Łużyc. Obiekt wymaga natychmiastowych działań zabezpieczających go przed zawaleniem i przeprowadzenia w nim prac konserwatorskich celem jego zachowania i przywrócenia świetności" - możemy przeczytać w memorandum.

Ulica Kościuszki 114 w Bogatyni, to adres pod którym po raz pierwszy zamieszkano w 1685 roku. Obecnie mieszka w nim rodzina państwa Ksykiewicz. Sprawa bardzo starego domu pojawiła się już kilka lat temu dzięki Towarzystwu Miłośników Ziemi Bogatyńskiej i studentów z Bauhaus University Weimar. Dom wydawał się dużo młodszy, gdyż na jego portalu wejściowym widniała data 1820. Niemcy, dysponując archiwalną dokumentacją ustalili, że jest to jedynie data przebudowy domu. Wcześniejsza przebudowa była w 1787 roku, a pierwsi mieszkańcy zamieszkali w tym miejscu w 1685 roku. Budynek przetrwał powódź, ale jest w opłakanym stanie. 

Kolejny raz zabytek stał się sławny, kiedy zainteresował się nim znany polski aktor (vide Serialowy "Paździoch" chce kupić bogatyński zabytek (film)). Ryszard Kotys, aktor znany m.in. z roli Mariana Paździocha w serialu pt. "Świat według Kiepskich" był zainteresowany zakupem zabytku. Nie zamierzał jednak tu zamieszkać. Planował translokację budynku do Antoniowa koło Starej Kamienicy. Aktor przyjechał do Bogatyni wraz z żoną na "Jarmark Przysłupowy" w 2012 roku. Brał również udział w nadzwyczajnej sesji Rady Gminy i Miasta poświęconej naszym zabytkom. Dom "wystąpił" również w programie Elżbiety Jaworowicz (vie Program Jaworowicz ponownie w Bogatyni).

Kategoria: Aktualności