Najpierw funkcjonariusze w Żytawie (Zittau) chcieli zatrzymać kierowcę, który jechał w niewłaściwym kierunku. Drugi pościg był za autem "bez gumy", z którego wydobywał się snop iskier.

 

Zdjęcie przykładowe, fot. archiwum

Policjanci wspólnej grupy zadaniowej "Oberlausitz" ścigali w piątek dwa auta marki Volkswagen w pobliżu Żytawy i ledwo uniknęły wypadku. Na krótko przed godziną 4 urzędnicy obserwowali VW Golf, który jechał wbrew zalecanemu kierunkowi jazdy w kierunku Polski. Podjęli pościg i próbowali wyprzedzić polski samochód po lewej stronie z włączoną syreną i niebieskim światłem. „Ale nagle kierowca Golfa gwałtownie pociągnął w lewo i sprowokował kolizję z radiowozem” - mówi Alfred Klaner z policji federalnej. Tylko przez pełne hamowanie można było uniknąć stłuczki.

Następnie funkcjonariusze jechali za uciekinierem w Polsce. Polowanie przebiegło przez Sieniawkę, przez teren na polnych drogach w kierunku Porajowa. Stracili jednak kontakt wzrokowy z autem i musie przerwać pościg. Policja prowadzi teraz dochodzenie z powodu niebezpiecznej interwencji w ruchu drogowym.

Zaledwie pół godziny później kolejny patrol obserwował, jak VW Passat wjeżdża do Żytawy z Polski od strony Sieniawki. Auto miało cztery koła, ale tylko trzy z gumowymi oponami. Oficerowie chcieli zatrzymać samochód i włączyli neon „Stop Polizei”. Kierowca odpowiedział na to jednak przyspieszeniem i jazdą na pełnym gazie przez miasto.

Jechał z prędkością ponad 100 km/h i iskrami wylatującymi ze stalowej obręczy. Oficerowie musieli zakończyć tę niebezpieczną jazdę i dali kierowcy sygnał do zatrzymania samochodu. „Ale nagle pociągnął samochód w lewo, powodując, że radiowóz prawie zderzył się z samochodem” - powiedział Klaner. Wkrótce potem patrol wymógł zatrzymanie. Kierowca nie chciał wychodzić z samochodu i musiał zostać wyciągnięty przez policjantów. 

Kierowcą okazał się 35-letni Czech, który był pod wpływem alkoholu. Jeden test dał około 1,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Następnie pobierano próbki krwi i wszczęto wstępne dochodzenie w sprawie niebezpiecznego ruchu i jazdy pod wpływem alkoholu.

Kategoria: Aktualności