Dotarliśmy do kolejnej interpelacji poselskiej na temat przestępczości w Bogatyni. Poseł Stanisław Żuk pisze do ministrów sprawiedliwości i administracji, że skala przestępczości w naszym mieście zatrważa.

Sejm RP, fot. Krzysztof Białoskórksi/sejm.gov.pl

[Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach: Spotkanie z posłem Robertem ObazemPolicyjna sytuacja w Bogatyni jest "arcydramatyczna",  O co pyta poseł ministra?Burmistrz: porażająca skala przestępczości, zwłaszcza narkotykowejPismo z prośbą o pomoc w poprawie bezpieczeństwa]

Dotarliśmy do treści kolejnej interpelacji poselskiej (patrz wyżej). Poseł Stanisław Żuk 30.01.2020 złożył dwie interpelacje poselskie (do ministrów sprawiedliwość oraz  spraw wewnętrznych i administracji) "w sprawie podjęcia działań mających na celu zmniejszenie przestępczości w mieście i gminie Bogatynia".

Treść poniżej interpelacji (źródło: sejm.gov.pl):

W 2017 roku w Bogatyni stwierdzono szacunkowo 558 przestępstw. Oznacza to, że na każdy 1000 mieszkańców odnotowano 31,3 przestępstw. Jest to wartość znacznie większa od wartości dla województwa dolnośląskiego oraz znacznie większa od średniej dla całej Polski. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców Bogatyni najwięcej stwierdzono przestępstw o charakterze kryminalnym - 23,71 (wykrywalność 53%) oraz przeciwko mieniu - 19,84 (wykrywalność 47%). Wskaźnik wykrywalności jest także znacznie niższy od średniej dla województwa dolnośląskiego i dla całego kraju. Na przykład w Bogatyni wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw o charakterze gospodarczym wynosi 60%, podczas gdy dla całego kraju wynosi 88%. Są to dane z roku 2017. Danych za rok 2018 nie znaleziono.

Bliskość granic z Czechami i Niemcami powoduje, że najczęściej popełniane przestępstwa to: produkcja i handel narkotykami, sprzedaż półproduktów do produkcji narkotyków (wykupywane masowo z polskich aptek leki zawierające np. Pseudoephedrini hydrochloridum), kradzieże mienia i łapownictwo.

W roku 2019 na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymano nawet dwóch funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Bogatyni, a także byłego policjanta. Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się wytwarzaniem narkotyków i obrotem nimi. Przedstawiono im także zarzuty popełnienia innych przestępstw, takich jak utrudnianie postępowań karnych i przyjmowanie łapówek za zaniechanie czynności służbowych. Jeżeli do tego dodamy fakt zatrzymania kilku osób, które piastowały najwyższe stanowiska w administracji miasta i gminy Bogatynia, to skala przestępczości zatrważa.

19 grudnia 2019 roku przewodniczący Rady Miasta Bogatynia oraz trzy inne osoby zostały zatrzymane przez CBŚP. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uczestniczenia w obrocie znacznymi ilościami metamfetaminy, a także tabletkami z pseudoefedryną w celu wytworzenia metamfetaminy. Jednej z zatrzymanych osób prokurator przedstawił również zarzut składania fałszywych zeznań w innym postępowaniu, które miało na celu doprowadzenie do uniknięcia odpowiedzialności karnej przez kierującego zorganizowaną grupą przestępczą – tak poinformowała Prokuratura Krajowa we Wrocławiu.

Mieszkańcy miasta i gminy Bogatynia zaczynają się coraz bardziej bać o siebie i swoich bliskich, gdyż dochodzi nawet do zabójstw w związku z handlem i zażywaniem narkotyków. Bliskość granic powoduje, że Niemcy i Czesi postrzegają nas coraz gorzej, gdyż proceder przestępczy, mający źródła w Bogatyni, obejmuje także te kraje. W tym rejonie Polski przestępczość ma wymiar międzynarodowy i powoduje, że nasz kraj jest postrzegany bardzo źle.

Bogatynia jest położona najdalej od Warszawy i centrum kraju. Dlatego też bardzo trudno znaleźć chętnych do pracy w zawodzie policjanta w tym rejonie Polski. Na dzień dzisiejszy w Policji bogatyńskiej występują znaczne braki kadrowe w zawodzie policjanta.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

Jakie działania podjęte zostały przez Ministerstwo Sprawiedliwości, prokuratora generalnego i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby poprawić stan bezpieczeństwa w Bogatyni?

Jakie działania w przyszłości zostaną podjęte, aby przestępczość w Bogatyni zlikwidować lub ograniczyć do minimum?

Jakie działania zostaną podjęte, aby jak najszybciej zwiększyć liczbę policjantów pracujących w Komisariacie Policji w Bogatyni w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy?

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.