Najczęściej zażywanym środkiem wśród bogatynian gminy jest pico (metamfetamina) oraz marihuana – wynika z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Bogatynia - 2015 r.

Zdjęcie: Metamfetamina popularnie zwana pico, fot. wikipedia.pl/United States Federal Government/domena publiczna

Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Bogatynia - 2015 r. to dokument, którym zajmą się radni na najbliższej sesji. Z dokumentu wynika, że narkotyki to stały element krajobrazu Bogatyni, który nie zmienia się od lat, o czym pisaliśmy m.in. rok temu (vide Najczęściej zażywanym środkiem wśród dorosłych mieszkańców gminy jest pico).

W 2013 i 2014 r. Ośrodek Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Pomocy Rodzinie (ORPUiPR) przeprowadził cykliczną lokalną diagnozę problemów w zakresie narkomanii. Wynika z niej, że problem narkomanii to problem społeczny dotykający wszystkich środowisk. W ostatnich latach wzrosło wśród młodych ludzi zainteresowanie wszelkimi środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i innymi środkami ogólnie nazywanymi narkotykami. Zapotrzebowanie na narkotyki widoczne jest w obserwowanym wzroście ich występowania i dostępności. Informacje te potwierdzają badania ankietowe prowadzone w szkołach, dane z policji, informacje prasowe i z ośrodków zajmujących się leczeniem i profilaktyką osób uzależnionych. Z informacji tych wynika, że utrzymuje się dosyć wysoki odsetek osób sięgających po substancje psychoaktywne. Stosunkowo łatwa dostępność i obniżające się (szczególnie tzw. "miękkich narkotyków) ceny spowodowały, że skala zagrożenia jest wciąż wysoka.

Z badań ORPUiPR wynika, że 5% szóstoklasistów, 18% uczniów III klas gimnazjów oraz 44% uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych miało kontakt ze środkami odurzającymi. Ten sam problem dotyczył 3% szóstoklasistów, 4% gimnazjalistów i 10% uczniów szkól ponadgimnazjalnych w okresie 30 dni prze badaniem. Najczęściej zażywanym środkiem odurzającym jest marihuana. Jeśli narkotyki to również dilerzy: 4% szóstoklasistów, co ósmy gimnazjalista i 12% uczniów szkół ponadgimnazjalnych spotkało w szkole osobę rozprowadzającą narkotyki (poza szkołą odpowiednio 22%, 45% i 49%). 88% dorosłych mieszkańców gminy uważa, że w ich okolicy łatwy jest dostęp do narkotyków. Najczęściej zażywanym środkiem wśród dorosłych mieszkańców gminy jest pico (metamfetamina).

ORPUiPR opracował program, którego celem jest m.in. zmniejszenie ilości osób zażywających środki odurzające, zmniejszenie nowych przypadków uzależnień, zmniejszenie strat zdrowotnych i innych szkód społecznych spowodowanych zażywaniem narkotyków oraz naruszeń prawa związanych z nieprzestrzeganiem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ośrodek będzie również promował zdrowy, wolny od środków uzależniających, styl życia dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz tworzył bazy materialnej, organizacyjnej i merytorycznej dla realizacji programu.

W tekście wykorzystano dane i opisy z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Bogatynia – 2015 r.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.