Ostatnio nagromadziło się wiele spraw na szczeblu międzypaństwowym, które bezpośrednio dotyczą naszej gminy. To własnie m.in. o przyszłości Bogatyni i okolicy rozmawiali premierzy Polski i Czech. Rozmowy te miały ciąg dalszy na szczeblu "roboczym".

Fot. archiwum bogatynia.info.pl 

Premier Beata Szydło i premier Bohuslav Sobotka przewodniczyli w Warszawie polsko-czeskim konsultacjom międzyrządowym. Podejmowane były tematy dotyczące również Bogatynia. Udało się osiągnąć konsensus. Premier Szydło oceniła po wizycie, że to było spotkanie przyjaciół i sąsiadów, który dobrze się rozumieją. Oprócz polityki wielkoformatowej (m.in redystrybucji emigrantów) poruszane były również problemy lokalne, w tym sprawa bogatyńskiej odkrywki, która według czeskiej strony zagraża wodom gruntowym oraz długu granicznego (o tematach pisaliśmy obszernie - lista poniżej).  

W przypadku kopalni i ewentualnego zagrożenia wód gruntowych po czeskiej stronie granicy zdecydowano o powstaniu specjalnej komisji, która zajmie się tym tematem.  Komisja oceni skutki ekspansji górnictwa na sytuację wód po stronie czeskiej. Strona polska przygotowuje dokumentację oddziaływania na środowisko, która ma być gotowa dopiero pod koniec roku. Strona czeska będzie mogła stale uczestniczyć w pracach. Kontynuacja rozmów miała miejsce już wczoraj. Hetman Libereckiego Kraju Martin Puta gościł naszą ambasadorkę w Czechach Grażynę Bernatowicz. Rozmawiano m.in. własnie o kopalni.

Podczas spotkania warszawskiego poruszana była kwestia rozliczenia terytorialnego Polski i Czech. Po korekcji wytyczania granic państwowych w 1958 roku deficyt na korzyść Polski wyniósł około 368 hektarów gruntów. Czeska strona chce teraz Polsce oddać inne ziemie, m.in. położone obok Bogatyni. Choć polska prasa niemal już "wcieliła" do RP teren między Bogatynią a Świeradowem - Zdrojem (np. "Fakt": To już jest Polska. Te ziemie zabierzemy Czechom) to nie pojawiły się żadne nowe konkrety. 

O tematach pisaliśmy:

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.