- reklama -

Kalendarz wydarzeń

Rokiczanka
Sobota 27 Styczeń 2018, 18:00
Odsłon : 597

Podczas XXIV Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Śpiewaczych "Kolęda",  w Bogatyńskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ludowych w Polsce!

"Rokiczanka" to grupa pozytywnie zakręconych pasjonatów polskiej muzyki ludowej. Początki zespołu sięgają 2001 roku, kiedy to grupa przyjaciół z podlubelskiego Rokitna postanowiła na poważnie zająć się folklorem i pokazać światu, że ?Polacy nie gęsi? i ? swoją muzykę mają! Od tego czasu "Rokiczanka" z sukcesem oprowadza słuchaczy po magicznej krainie folkloru, pełnego spontaniczności, radości ale również zadumy i nostalgii. Zespół jest muzycznym ?tyglem? splatającym w sobie dwa różnorodne światy. Pierwszy z nich tworzą śpiewacy - miłośnicy kultury ludowej, poświęcający się bez reszty propagowaniu naszej polskiej tradycji. Drugi stanowią muzycy, którzy w doskonały sposób łączą instrumentalną wirtuozerię z tradycyjnymi melodiami muzyki ludowej. Wszystkich łączy wspólna pasja działania i tworzenia. Całość stanowi swoistą, muzyczną etno-perełkę, której brzmienie od lat wyróżnia się na polskiej scenie folklorystycznej. Oryginalność utworów wynika z jasności i prostoty przekazu, bez zbędnej komplikacji sfery instrumentalnej i wokalnej z jednoczesnym położeniem najwyższego nacisku na charakter i jakość wykonania. Miłość do tradycji, folkloru, ludowości oraz chęć przekazywania dalej wspólnego narodowego dziedzictwa sprawiła, iż "Rokiczanka" wkroczyła na swoją własną ścieżkę artystyczną. Utwory zespołu wypełnione autentycznymi dźwiękami dawnej wsi, pokazują, że polski folklor jest wciąż modny, rześki i wiecznie młody.

W 2011 r. "Rokiczanka" wydała album ?W moim ogródecku?, na którym zostały umieszczone autorskie opracowania wybranych pieśni z Lubelszczyzny oraz innych regionów Polski. Kluczem do sukcesu było połączenie tradycyjnych piosenek folklorystycznych z nowatorskimi aranżacjami, radiowym brzmieniem oraz barwnymi klipami, prezentującymi autentyczne życie i zwyczaje dawnej wsi. Teledysk do piosenki ?Lipka? został uhonorowany w 2014 roku przez FilmAT Festival POLAND nagrodą dla najlepszego filmu promującego Miasto, Region, Powiat lub Gminę. W roku 2014 "Rokiczanka" została uznana za artystyczną wizytówkę województwa lubelskiego i otrzymała Nagrodę w kategorii Animator Kultury podczas Gali Kultury Województwa Lubelskiego.

 

Sala widowiskowa BOK 
27.01.2018 r. godz. 18.00

Bezpłatne wejściówki do odebrania w pokoju nr 37 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Ilość miejsc ograniczona!

Źródło, foto: UMiG Bogatynia

środa, styczeń 20, 2021