Kalendarz wydarzeń

Biga*Ranx w Zgorzelcu
Piątek 02 Listopad 2018, 19:00
Odsłon : 707

Biga*Ranx w Zgorzelcu

Jedyne takie wydarzenie w Polsce ? Biga*Ranx ? francuska petarda zagra w Zgorzelcu.
Podczas tego jedynego występu Francuzów w Polsce towarzyszyć im będzie DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I. To wydarzenie to powrót do korzeni i tradycji zgorzeleckich. Znów zabrzmią w mieście dźwięki znane tutaj z alternatywnych dyskotek i koncertów.
Cena biletów 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu.
Biga*Ranx
Świat zna go pod pseudonimem Biga*Ranx, ale naprawdę nazywa się Gabriel Piotrowski. Ten 30-latek polskiego pochodzenia w ciągu ostatnich kilku lat awansował do pozycji jednego z głównych wokalistów francuskiej sceny reggae.
Kariera tego talentu sceny ragga dub z Tours rozpoczęła się na sound systemowych imprezach gdy miał zaledwie 13 lat. Facynacja jamajską kulturą nie skończyła się jedynie na słuchaniu ulubionych artystów, jak Super Cat, Alton Ellis czy Vybz Kartel, ale szybko doprowadziła go do studia nagraniowego. Odkrył również dokonania amerykańskiego hip-hopu, które zaczęły mieć wpływ na to, co robił. Razem ze swoim bratem założył Bandalero Sound System oraz zaczął występować z cenionym kolektywem Ondubground. W Londynie poprawił swój angielski i odkrył bogatą podziemną scenę electro, zakochując się w drum?n?bass i dubstep. Kompozycje Biga zyskały powiew nowoczesnego brzmienia. Dopiero jednak spotkanie z wokalistą Josephem Cottonem spowodowało duże zainteresowanie jego osobą ze strony sceny muzycznej. Ich wspólna piosenka ?Air France Anthem? zrobiła sporo zamieszania i grana była również poza Francją, od Rzymu do Montrealu, Madrytu, Kopenhagi czy Lizbony. W 2011 roku podpisał umowę z francuską wytwórnią X-Ray Production i wydał pierwszy album ?On Time?, wybrany przez francuski portal Reggae.fr najlepszą płytą roku w kategorii ragga/dancehall. Rok później światło dzienne ujrzał projekt ?The World of Biga*Ranx?, składający się z czterech winylowych EP. Każda z nich była współpracą z innym producentem: Maffi, Ondubground, Kanka oraz Mungo's Hi Fi. Również w 2012 roku ukazał się remix album ?On Time?, gdzie jego utwory przeróbkom poddały takie marki jak Chinese Man, Aphrodite, A State of Mind czy Tom Fire. Wtedy poleciał też na Jamajkę, by dla francuskiej telewizji publicznej France Ô nakręcić dokument ?Biga*Ranx en Jama?que?. Nic nie było w stanie go zatrzymać ? kolejne albumy to ?Good Morning Midnight? (2013) i ?Nightbird? (2015). W międzyczasie wydał też podwójny koncertowy album i DVD ?Live in Paris?. Jego ostatnia płyta ?1988? wydana została w czerwcu ub. roku i dała narodziny nowemu stylowi, określanemu przez wokalistą jako ?vapor reggae? ? spokojniejszej, psychodelicznej odmienianie cyfrowego reggae. Pochodzący z niej utwór ?Liquid Sunshine? trafił na playlisty ogólnokrajowych stacji radiowych i doczekał się ponad 4 mln odsłon na Youtube. Biga*Ranx występował na największych europejskich festiwalach reggae, jak Garance Reggae Festival, Reggae Sun Ska Festival czy SummerJam.
Teraz czas na występ w ojczyźnie jego przodków!
Linki:
https://www.youtube.com/watch?v=iblgr_rdDgw&feature=youtu.be

https://www.facebook.com/bigaranxofficial/

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I - to selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający swoje obowiązki w sutannie. Pochodzi ze Zgorzelca i tu przez wiele lat pracował w domu kultury organizując pierwsze w Polsce sound systemy i mnóstwo niezależnych koncertów. Od ponad 10 lat w Polskim Radio Czwórka prowadzi cotygodniową audycję ?Strefa Dread? promującą reggae i nowoczesną muzykę etniczną. Z kolei od 30 lat wraz z Mariuszem ?Activatorem? Dziurawcem tworzą Joint Venture Sound System.
https://www.facebook.com/Jointventuresoundsystem
Miejsce Restauracja Placebo, ul. Łużycka 33b, Zgorzelec
sobota, lipiec 11, 2020