- reklama -

Kalendarz wydarzeń

15.08.1869 - otwarto most Króla Jana
Niedziela 15 Sierpień 2021
Odsłon : 11350
Most Króla Jana - ufundowany przez Carla Preibisha - na przeciw jego willi, fot. bogatynia.it
Most Króla Jana - ufundowany przez Carla Preibisha - na przeciw jego willi, fot. bogatynia.it

15 sierpnia 1869 roku most został otwarty. 142 lata później ogłoszona przetarg na jego odbudowę. Nie będzie to już "Most Króla Jana", ale ma być podobny i do niego nawiązywać

Jeszcze w grudniu br. będziemy mogli przejść od ulicy Kościuszki do parku im. Preibischa (albo odwrotnie). Zdecydowano się na odbudowę historycznej kładki dla pieszych, która została zniszczona przez wielką wodą rok temu.

Dziś Most Króla Jana łączący ulicę Partyzantów z Kościuszki czyli park im. Carla Augusta Preibischa z byłą willą fabrykanta obchodziłby 142 rocznicę istnienia. Więcej o historii mostu można przeczytać w serwisie bogatynia.it: Drogi i mosty w Bogatyni.

Pierwszy żelazny, a zarazem najstarszy istniejący, most w Bogatyni 15 sierpnia 1869 roku uroczyście otworzył swym dostojnym przejazdem król Saksonii Jan Wettyn. Most wybudowany z inicjatywy i na koszt Carla Augusta Preibischa łączył oba brzegi rzeki przed jego domem.

Przetrwał 4 powodzie w tym 2 wielkie: w 1880, 1897, 1916 i 1938 r., dzięki mechanizmowi unoszącemu konstrukcję na wysokość ponad 1,5 nad normalny poziom. Prześwit pomiędzy wodą wydatnie się zwiększał przez co most nie tamował przepływu. Unoszenie odbywało się poprzez śrubunek na każdym z naczółków mostu. Cztery śruby poruszane kołami przez 4 mężczyzn każda, były bardzo prostym lecz skutecznym zabezpieczeniem przed wielką wodą.

Więcej: W rocznicę mostu ogłoszono przetarg na odbudowę

niedziela, listopad 28, 2021