Studentki z Bogatyni Joanna Nowak i Karolina Leszczyńska zajęły I miejsce w konkursie dotyczącym HIV/AIDS. Konkurs ogłosiło Krajowe Centrum ds. AIDS, a w jury zasiadali znani autorzy popularnych komiksów.

 

Fragment komiksu, fot. na podstawie facebook.com/Mzgk Bogatynia

Joanna Nowak, studentka drugiego roku Akademii Sztuk Pięknych wraz ze swoją koleżanką Karoliną Leszczyńską, mieszkanķą Bogatyni, studentką czwartego roku fizjoterapii na Karkonowskiej Państwowej Szkole Wyższej, osiągnęły wielki sukces na arenie ogólnopolskiej, wygrywając konkurs organizowany przez Agendę Ministerstwa Zdrowia tj. Krajowe Centrum ds. AIDS/HIV pod nazwą "Komiks kontra AIDS". O sprawie poinformował Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej. Krzysztof Nowak (ojciec nagrodzonej Joanny) zatrudniony jest na stanowisku murarz-dekarz w MZGK. - Nieoficjalnie wiemy, że córka odziedziczyła talent po tacie, więc, zastanawiamy się nad przeniesieniem Pana Krzysztofa do działu...malarzy. Szkoda marnować taki talent - żartobliwie skomentował MZGK wygraną bogatynianek. 

Do prac komisji konkursowej zaproszono osoby ze środowiska artystycznego działającego w obszarze komiksu w składzie:

Maciek Empro – współpracował z ponad trzydziestoma pismami na całym świecie tworząc serie komiksowe, komiksy reklamowe i krótkie formy oraz pisząc artykuły dotyczące komiksu jako zjawiska kulturalnego oraz recenzje nowości wydawniczych. Publikował między innymi na łamach magazynów DD Reporter, Mix Komiks, Hip-Hop.pl, MagazynHipHop, Strefa Hip Hop, Dos Dedos, Laif, Metropol, Eurostudent, Magazyn Siatkówka, Pro-Arte i wielu innych. Jest laureatem wielu krajowych konkursów i uczestnikiem wystaw. Jest wykładowcą  w Warszawskiej Szkole Reklamy. Oprócz licznych publikacji w czasopismach w swoim dorobku posiada też udział w antologiach ( „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o piłce” – wyd. kultura gniewu 2006) oraz komiks „eMC:Adoptuj Rapera: Pierwsza Komiksowa Gra Paragrafowa” i „emproFactor” (wznowiony jako „emproFactor:deLuxe”) – autorski zbiór krótkich form komiksowych (wyd. YouandMe.pl 2006). Ostatnio  projektuje również  nadruki na odzież dla młodzieży, między innymi dla A-X.pl, Boycott i Cropp Town. Od listopada 2007 odpowiada za Mix Komiks jako redaktor prowadzący ten magazyn.

Piotr Nowacki – autor komiksów, które tworzy zarówno dla dzieci (m.in.seria „Detektyw Miś Zbyś na tropie” czy „W koronie”) jak i starszych czytelników („It’s not about that”, „Tainted”). Laureat nagród i wyróżnień w konkursie organizowanym przez Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi. Był redaktorem naczelnym magazynu „Karton”, dziś działa w kolektywie artystycznym Pokembry i prowadzi autorski fanzin „Klops”. Oprócz komiksów ilustruje też czasopisma dziecięce, podręczniki szkolne i książki dla młodych czytelników.

Anna Maria Krztoń – twórczyni komiksów i ilustratorka, absolwentka ASP w Katowicach. Jej prace publikowane były w magazynach i zinach komiksowych m.in. w USA, Belgii, Finlandii czy Szwecji. Współpracowała z wydawnictwami (m.in. Ha!Art, SQN), czasopismami (m.in. Newsweek, Kultura Liberalna) i studiem animacji Animoon. Autorka albumu „Weź się w garść” (Wydawnictwo Komiksowe, 2018, wydany również na Węgrzech w 2021) oraz współautorka serii „Karolina i Klara” ukazującej się w „Kosmosie dla dziewczynek”. Stypendystka MKiDN i laureatka nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego 2018 dla Najlepszego Scenarzysty. Pracuje w Otwartej Pracowni Jazdów. 

Szymon Holcman –  absolwent filmoznawstwa na UJ. Swoje największe pasje – kino i komiksy – zamienił w pracę: przez 10 lat związany był z Gutek Film, a od 11 lat wydaje komiksy w wydawnictwie kultura gniewu, wydającym zarówno ambitne komiksy uznanych zagranicznych autorów, jak i albumy współczesnych polskich twórców.

Konkurs na komiks o tematyce HIV/AIDS po raz pierwszy odbył się w 2002 roku i zakończył się wydaniem zbioru prac nagrodzonych w konkursie skierowanym do młodzieży pt. „Komiks kontra AIDS”. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem szczególnie w grupie młodych osób. W związku z tym, że formuła zbioru nowel komiksowych sprawdziła się w 2002 r., a sama publikacja uzyskała bardzo dobre recenzje również w środowisku doświadczonych twórców komiksów, Krajowe Centrum ds. AIDS powtórzyło tego typu aktywność profilaktyczną również w 2021 roku.

Opisy na podstawie: https://aids.gov.pl

 

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.