Biblioteka zaprasza na wystawę porcelanowych lalek pt. „Damy minionych epok” z kolekcji pani Teresy Pilipionek.
Pani Teresa, emerytowana nauczycielka jest mieszkanką Bogatyni, urodzona w Rybarzowicach. Chętnie włącza się w działania środowiska lokalnego. Czynnie działa w Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Bogatyni, pełniąc obowiązki z-cy przewodniczącej.
Za swoją zawodową pracę i działalność społeczną była wielokrotnie nagradzana i odznaczana. Otrzymała m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę ZNP, Odznakę Honorową PCK II stopnia, Odznakę Zasłużony dla Miasta i Gminy Bogatynia.
Oprócz pracy zawodowej wciąż rozwijała swoje pasje i zainteresowania. M.in. były to kolekcje lalek. Prócz prezentowanej na wystawie kolekcji „Damy minionych epok”, pani Teresa posiada w swoich zbiorach lalki polskie oraz lalki z różnych stron świata prezentujące stroje ludowe. W swoich zbiorach zgromadziła też kolekcję kotów i filiżanek porcelanowych. Inną jej pasją jest haft krzyżykowy.
„Gromadzę te przedmioty – jak mówi p. Teresa - bo sprawiają mi przyjemność , bo wiele z nich otrzymałam w prezencie, bo dają mi poczucie więzi z osobą, miejscem, wydarzeniem. To taki mój intymny mały świat, którym chętnie dzielę z innymi, co sprawia że codzienność jest bardziej kolorowa i piękniejsza. Pasja, zainteresowania, hobby to bardzo ważne aspekty w życiu człowieka. Pozwalają się rozwijać, dają odskocznię od rutyny dnia codziennego.
Życie z pasją pozwala nam czerpać radość z każdego dnia i odkrywać nowe, inspirujące ścieżki, które wprowadzają nas na nowo w stan dziecięcej ciekawości i ekscytacji. Warto więc regularnie inwestować w swoje hobby, aby poczuć się bardziej spełnionym i szczęśliwym.
Praca, obowiązki domowe i inne zobowiązania mogą prowadzić do wyczerpania psychicznego i emocjonalnego. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć czas na działania, które przynoszą nam radość i relaks. Rozwój pasji w dorosłym życiu jest jednym z najlepszych sposobów na redukcję stresu. Kiedy poświęcamy się hobby, które kochamy, nasz umysł ma szansę odpocząć od codziennych problemów, a my możemy naładować wewnętrzne baterie”.
Wystawę można oglądać do końca lutego 2025 r. w holu biblioteki.
Źródło, foto: biblioteka publiczna