Jan Sebastian Bach europejską ideą w geograficznym centrum Unii. Saksończyk w XVIII stuleciu stał się Europejczykiem.

 

 Europa Chor Akademie Görlitz, fot. Paul Glaser

Chociaż Jan Sebastian Bach spędził życie w Saksonii i Turyngii, a najdalej podróżował do Hamburga, Lubeki, Berlina i Karlowych Warów, to jego kompozycje podbiły cały świat.

Jedno z głównych jego dzieł, PASJA WG ŚW. JANA, będzie trzonem wspólnego przedsięwzięcia EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ (ECA). Opracują ją w ramach nowej akademii chóralno-orkiestrowej, od 24 sierpnia do 4 września 2018 r., liderzy głosu symfonicznego i europejscy młode talenty. Symfonicy Hamburskiej Orkiestry Symfonicznej oraz stypendyści »ThinkINg Orchestra« z Hamburga zaprosili do wspólnego muzykowania wybranych kandydatów z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. ECA podjęła współpracę także z wieloma muzykami z Polski, krajów bałtyckich, Węgier i Hiszpanii.

W trudnej sytuacji politycznej młodzi muzycy z całej Unii Europejskiej spotkają się, by wspólnie pracować w geograficznym centrum Europy. W Görlitz-Zgorzelcu, gdzie ponad 70 lat temu przedefiniowano pojęcia Wschód i Zachód, a z jednego miasta powstały dwa – zajmą się również teologicznymi i muzycznymi aspektami wielkiego dzieła Bacha, rolą solistów, chóru i orkiestry. Postarają się odpowiedzieć na kwestie: jak dziś rozumieć Bacha?; jak uczynić z niego "swojego" Bacha?; czy istnieje stylistyczna różnica między muzyką sakralną a świecką?, co łączy Pasję z Dreznem 1945, Coventry 1940 i dzisiejszymi ruchami migracyjnymi w Europie?

Kulminacją wspólnej pracy będą trzy koncerty dla publiczności. W historycznie znaczącym miejscu – na terenie STALAG-u VIIIA, w którym francuski kompozytor Olivier Messiaen w roku 1941 skomponował i po raz pierwszy wykonał Kwartet na koniec czasu.

Wieczorem 2 września, słuchacze zostaną wprowadzeni w dzieło, zaś dwa kolejne wieczory 3 i 4 września, będą muzycznym dialogiem z akademików z publicznością. Koncerty opatrzone komentarzem, przedstawią najpiękniejsze momenty z mistrzowskiego dzieła Jana Sebastiana Bacha.

EUROPA CHÓR AKADEMIE w Görlitz, jako centrum nowego ruchu chóralno-orkiestrowego, nie chce postrzegać kompozycji li-tylko jako zapisu nutowego. Ma ambicję patrzeć głębiej i podjąć próbę zrozumienia politycznych i społeczno-kulturowych uwarunkowań epoki powstania utworu.

Wspólna praca z Symfonikami Hamburskimi ma ożywić i wyraziście zaprezentować jednoczacą tożsamość kulturową. Przeniesienie do Görlitz założonej w 1997 roku przez prof. Josharda Dausa EUROPA CHOR AKADEMIE jest zatem czymś więcej niż kolejnym ambitnym przedsięwzięciem kulturalnym. Jest bowiem zarówno historycznym wyzwaniem jak i szansą stulecia.

Ważnym etapem koncepcji jest szybka renowacja STADTHALLE GÖRLITZ, mającej szansę ponownego stania się jedną z najważniejszych sal koncertowych w Niemczech jako VIA REGIA KONZERTHALLE. Czy tak właśnie ziści się wielka idea EUROPERY zaproponowana wkrótce po upadku komunizmu w Środkowej Europie?

Wydarzenia otwarte dla publiczności w ramach akademii chóralno-orkiestrowej PASJA WG ŚW. JANA:

• niedziela, 2 września, godz. 18:30, wprowadzenie do dzieła

• poniedziałek, 3 września, godz. 19:30 koncert z komentarzem cz. I

• wtorek, 4 września, godz. 19:30 koncert z komentarzem cz. II

Partie solowe: soliści EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ: tenor Stephan Rcigamer, bas Hans Christoph Begemann, EUROPA CHOR AKADEMIE GÖRLITZ, akademia orkiestrowa Symfonicy Hamburscy wraz ze studentami Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu; wprowadzenie do dzieła i prowadzenie koncertu – Jürgen Blume, kierownictwo artystyczne – Joshard Daus.

Spotkania z publicznością odbędą się w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura STALAG VIII A w Koźlicach k. Zgorzelca.

Wstęp wolny, na 30 min. przed każdym wydarzeniem, wolny wybór miejsc.

red., źródło: EuropaChorAkademie gGmb

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.