Z Oldřichova prowadzi nowy szlak leśny do lasów bukowych określanych mianem „Bramy Gór Izerskich”. Od granic Bogatyni to zaledwie około 10 kilometrów. Ołdrzychowska Przełęcz to ulubiona trasa bogatyńskich rowerzystów, ale także "piechurzy" z naszego miasta często tam goszczą.

Nowa ścieżka wiedzie wzdłuż "obory", fot. Czeskie Lasy/lesycr.cz

[Czytaj również: Upamiętnili na ścieżce katastrofę pociąguZapomniana Droga Krzyżowa została odnowiona]

W siodle ołdrzychowskim  powstała nowa ścieżka leśna dla turystów. Rozpoczyna się kilka metrów za wsią, a kończy się przy restauracji Hausmanka U Kozy. Uroczyste otwarcie trasy odbyło się w zeszłym tygodniu (więcej o miejscu powstania nowej ścieżki można przeczytać tutaj: Góry Izerskie: Oldřichov v hájích). 

Pomysł na budowę leśnej drogi powstał w ubiegłym roku. Droga dotąd prowadząca do popularnego miejsca wycieczek uznana została za niebezpieczną. Nowy szlak to około 800 metrów. Czeskie Lasy Państwowe zainwestowały w przedsięwzięcie 420 tysięcy koron (ok. 70 tys. zł). Droga prowadzi obok słynnej "obory", którą zbudował Clam-Gallas. 170-letni zabytek został przypomniany przez inwestycje. Co to takiego?

- W 1848 r. hrabia Eduard Clam-Gallas, pan na zamku Frýdlant, nakazał utworzenie tzw. "obory" w lasach okalających Oldřichov. Był to obszar obwodzie 42 km i powierzchni 5560 ha, później poszerzany, do ochrony jelenia europejskiego. Choć ogrodzeniu ogromnej połaci lasu nie przyświecała ochrona zagrożonego gatunku, a raczej zapewnienie sobie rozrywki polowania, Clam-Gallasowie przyczynili się do utrzymania populacji jeleni w tym rejonie. "Obora" chroniła rogaciznę przed kłusownikami i drapieżnikami - wyjaśniają www.goryizerskie.pl w tekście Oldřichov v hájích

Część ogrodzenia została zrekonstruowana i wyorzystana w projekcie. Powstała również tablica informacyjna, która zwraca uwagę na ten niezwykły zabytek z XIX wieku. Według opisu Czeskich Lasów obora pierwotnie zawierała 11 000 granitowych kolumn tworzących płot o gługości 42 km. Dzisiaj istnieje 9 000 kolumn, a spośród nich 3700 stoisk jest doskonale zachowanych. Lasy zapowiadają, że czynią starania, aby zabytek stał się pamiątką dziedzictwa kulturowego.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.