b_699_699_16777215_00_images_stories_pge_Ekran_pge_Kompleks_Turów_dba_o_środowisko_naturalne_321.jpg

Kopalnia Turów: budowa ekranu przeciwfiltracyjnego przebiega zgodnie z harmonogramem

 

  • W Kopalni Turów, oddziale spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trwają prace związane z budową na granicy polsko-czeskiej podziemnego, ekranu, który ma za zadanie prewencyjnie zapobiegać oddziaływaniu na poziom wód podziemnych z czeskich terenów przygranicznych.
  • Inwestycja o wartości 17 mln zł jest w końcowej fazie realizacji – stan zaawansowania budowy pozwala stwierdzić, że Kopalnia Turów realizuje plan zgodnie z wydaną decyzją środowiskową.
  • Budowa ekranu wodnego jest jednym w wielu działań prewencyjnych, ograniczających wpływ Kopalni Turów na środowisko i pobliskie tereny.

Budowa ekranu przeciwfiltracyjnego w pobliżu czeskiej miejscowości Uhelna jest wyjściem naprzeciw postulatom strony czeskiej wynikającym z obaw o lokalne ujęcie wodne. Inwestycja jest działaniem profilaktycznym, do którego Kopalnia Turów zobowiązała się z własnej inicjatywy – podkreśla Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Turów.

Budowa podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego to wyraz troski o zasoby naturalne. W okolicach kopalni pod ciągłą kontrolą znajdują się ujęcia wodne. Dodatkowe zabezpieczenie jedynego ujęcia wody pitnej w Uhelnej przy pomocy ekranu przeciwfiltracyjnego jest działaniem prewencyjnym. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy potwierdził w niezależnym badaniu, że to warunki meteorologiczne, a nie Kopalnia Turów, mają największy wpływ na poziom wód po czeskiej stronie – mówi Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Turów.

Ekran przeciwfiltracyjny będzie miał długość ok. 1100 m, szerokość ok. 1 m, a jego głębokość wyniesie od 65 m do 117 m. Inwestycja realizowana jest w celu eliminacji potencjalnego wpływu eksploatacji górniczej na rozwój leja depresji na południe od Kopalni Turów. Po zakończeniu budowy zostaną przeprowadzone badania i analizy hydrodynamiczne oraz techniczne, sprawdzające działanie przesłony. W razie potrzeby ekran będzie można rozbudować. Jego skuteczność będzie na bieżąco monitorowana przez polsko-czeski system monitoringu.

Poziom wód podziemnych w rejonie Kopalni Turów jest od wielu lat monitorowany przez polsko-czeskie i polsko-niemieckie zespoły specjalistów. Sieć pomiarowa obejmuje 550 miejsc pomiaru zwierciadła wód podziemnych, z czego ponad 150 należy do polsko-czeskiej i polsko-niemieckiej sieci pomiarowej. Wyniki badań specjalistów potwierdzają, że kopalnia nie powoduje odwodnienia w ujęciach wody pitnej.

Ochrona powietrza

Kopalnia w Turowie od wielu lat prowadzi intensywne działania, które ograniczają emisję pyłów.

W tym celu zamontowano m.in. specjalistyczny system opomiarowania pracy zasobnika węglowego, dzięki czemu możliwe jest stałe monitorowanie emisji pyłów. Zadaniem systemu jest wczesne powiadamianie służb kopalni o poziomach stężeń zapylenia w rejonie zasobnika. System pomiarowy składa się z pięciu czujników. Czujniki monitorują jakość powietrza napływającego na teren zasobnika z kierunku południowego, przemieszczającego się znad zasobnika w kierunku terenów zabudowanych osiedli Zatonie i Trzciniec oraz w obrębie samego zasobnika.

Wprowadzone przez nas opomiarowanie pozwala na podjęcie szybkich i skutecznych działań zmniejszających wpływ pylenia na jakość powietrza. W bieżącej analizie wykorzystywana jest godzinowa informacja o kierunku i prędkości wiatru, a także o wysokości stężeń pyłu. Na bieżąco prowadzone są również działania mające na celu zabezpieczenie terenów przyległych przed pyleniem, przede wszystkim poprzez rekultywację w kierunku leśnym. Na byłym zwałowisku zewnętrznym kopalni rośnie już ponad 20 mln sztuk drzew zasadzonych przez naszych Pracowników – podaje dyrektor kopalni.

Dodatkowymi działaniami podejmowanymi przez kopalnię w celu miejscowego ograniczenia emisji pyłów, są przede wszystkim zraszanie przesypów i punktów załadunkowych oraz intensyfikacja zraszania dróg w rejonie zasobnika. Warto przypomnieć, że rejon zasobnika węglowego już od kilku lat objęty jest przez Kopalnię Turów kompleksowym systemem działań minimalizujących. W latach 2013–2017 układ technologiczny zasobnika wyposażono w instalację zraszania mgłą wodną. W sześciu głównych węzłach technologicznych, w 30 przesypach i 6 punktach załadunkowych zamontowano łącznie ponad 200 dysz zamgławiających. Wyniki efektu ograniczenia pylenia przy zastosowaniu instalacji mgły wodnej wykazały skuteczność na poziomie ok. 98 proc.

Corocznie prowadzimy fakultatywną, kontrolną sesję pomiarową stężeń pyłu wokół wyrobiska. W roku 2020 wartości średniodobowych stężeń pyłu w punktach pomiarowych zlokalizowanych na terenie osiedli Zatonie i Trzciniec wyniosły o 50 proc. mniej niż ich dopuszczalny poziom – podaje  Sławomir Wochna.

Poprawa akustyki na terenach sąsiadujących z kopalnią

Kopalnia Turów, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, prowadzi stały monitoring oddziaływania na poszczególne komponenty środowiska zwracając uwagę również na emisję hałasu. Poziom hałasu wokół odkrywki mierzony jest w cyklach dwuletnich oraz kontrolnie – każdorazowo po zastosowaniu środka minimalizującego. Ostatnie badania w zakresie ochrony przed hałasem KWB Turów przeprowadzone przez akredytowane laboratorium nie wykazały przekroczeń wartości dopuszczalnych równoważnego poziomu hałasu w porze dziennej i nocnej. Zastosowanie cichobieżnych krążników na przenośnikach taśmowych to jedno z zadań minimalizujących wpływ działalności górniczej na środowisko. Innym przykładem jest zatrzymywanie w porze nocnej (w godzinach od 22:00 do 6:00) pracy przenośników zwałowych i zwałowarki.

***

Kopalnia Turów wraz Elektrownią Turów tworzą turoszowski kompleks energetyczny, który odpowiada za ok. 5 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej i jest istotnym elementem krajowego systemu elektroenergetycznego. Kompleksy wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz stabilne dostawy prądu do około 2,3 milionów gospodarstw domowych. Obecnie na terenie Elektrowni Turów kończy się budowa nowoczesnego bloku energetycznego o mocy 496 MW. Po zakończeniu inwestycji   kompleks będzie mógł zasilić w energię elektryczną aż 3 miliony gospodarstw, tym samym dostarczyć do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego do 7 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Źródło: PGE GiEK 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+2 #2 Harry 2021-05-02 08:20
Na jednym z potrali paniena z dobrego domu o pseudonimie Kozara produkuje się w temacie.Przytacza wypowiedzi typu.
Mieszkaniec Uhelnej z okien swojego domu widzi ogromną dziurę jak lej po bombie atomowej.
Hans z Zittau pokazuje popękane mury domy.Wini oczywiście kopalnię.
I najlepsze.Uhelna wraz z Putą żądają wybudowania wału ziemnego by zasłonić kominy elektrowni.
Co im ponoć odpowiedział dyrektor.
,,Koparki są piękne"
Głupowka pani Kozy jest porażająca. Tak to bywa jakie pieniądze takie treści.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #1 Dziad proszalny 2021-04-30 07:55
Panie dyrektorze.
Kilka milionów z 20 zasadziłem wraz z kolegami ze szkoły w latach 1970 1980.Sadziły roczniki z ówczesnej szkoły ,,Górnik" Miały być dla nas ,dla pokoleń.I co ?Gdzie jest jakiś areał przystosowany do użytkowania przez okolicznych mieszkańców? Zagospodarowany w sposób taki, by móc uprawiać sport i rekraację całorocznie.Nie ma ! Są natomiast piły i wywóz tego co sadziłem jako nastolatek.Moje wnuki nie mogą korzystać z lasu ,który sadził dziadek.A strona Białopola.Stworzenie zbiorników na częściowe zatrzymanie wody. To chyba nie przekracza możliwości waszych służb.
To co zabieracie gminie to oddajcie społeczeństwu.Otoczenie niemieckich byłych wyrobisk, może być przykładem. Czas już zacząć, a nie po 2044 roku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Nie było wypłaty w…

11-05-2021 Wyświetleń:26 Brak komentarzy

Bogatyńscy karatecy…

11-05-2021 Wyświetleń:2 Brak komentarzy

Uważaj na wiadomoś…

10-05-2021 Wyświetleń:224 1 Komentarz

17. Dzień Otwarty D…

10-05-2021 Wyświetleń:192 1 Komentarz

"Znajdziesz mni…

10-05-2021 Wyświetleń:201 Brak komentarzy

Sprawca przywłaszcz…

10-05-2021 Wyświetleń:226 1 Komentarz

Dachowanie na łuku

09-05-2021 Wyświetleń:3255 5 Komentarzy

Rehabilitacja po COV…

09-05-2021 Wyświetleń:758 6 Komentarzy

Narodowy Dzień Zwyc…

09-05-2021 Wyświetleń:864 11 Komentarzy

Oto finaliści. Gwia…

09-05-2021 Wyświetleń:187 Brak komentarzy

Autyzm to takie coś…

09-05-2021 Wyświetleń:345 Brak komentarzy

Wspólnie dla sprawi…

07-05-2021 Wyświetleń:614 Brak komentarzy

wtorek, maj 11, 2021