Województwo Libereckie tworzy Fundusz Turowa (czes. Fond Turów) i będzie rozdzielało pieniądze z polskich wpłat. Na co pójdą pieniądze?
Trzydzieści pięć milionów euro. Kraj Liberecki otrzymał tak wiele od państwa polskiego i Fundacji PGE jako rekompensatę, która jest częścią czesko-polskiego porozumienia w sprawie radzenia sobie ze skutkami działalności górniczej w Kopalni Węgla Brunatnego Turów przy granicy z Czechami. Aby dalej wykorzystać tę kwotę, radni wojewódzcy na posiedzeniu uzgodnili utworzenie Funduszu Turowa i włączenie go do budżetu województwa. Wszystko musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Radę Regionalną Liberca.
Funduszem będzie zarządzał Departament Środowiska i Rolnictwa. Razem z nim zostanie powołany Komitet Funduszu Turowa Rady Obwodu Libereckiego, który będzie oceniał wysokość środków, jakie region przekaże aplikującym o dotacje. Są przedstawiciele regionu libereckiego i gmin, których dotyka problem wydobycia w polskiej kopalni Turów i związane z tym ubytki wód gruntowych. Członkowie komisji wykonują swoją pracę bez prawa do wynagrodzenia” – powiedział Václav Židek, radny regionalny Ministerstwa Środowiska i Rolnictwa.
Gminy dotknięte górnictwem w kopalni Turów mogą ubiegać się o indywidualne dotacje, na terenie których będą realizowane projekty wspierające budowę i odbudowę infrastruktury gospodarki wodnej, a także lokalne spółki wodociągowe.
Fundusz wesprze planowane projekty, takie jak przebudowa stacji uzdatniania wody w Machnínie, budowa wodociągu z Machnína do Uhelnej, zwiększenie przepustowości zbiornika wodnego Svatý Ján w Chrastavie oraz budowa wodociągu między Hrádkiem nad Nisou i Václavicami oraz z Chrastavy do Horní Vítkov.
„Zostaną one jednak również zaprojektowane do monitorowania stanu budynków znajdujących się najbliżej kopalni, zwłaszcza we wsiach Uhelná i Oldřichov na Hranicích”, powiedział gubernator Martin Půta.
W regionie Frýdlant nastąpi zwiększenie przepustowości frydlanckiej stacji uzdatniania wody, budowa wodociągów Frýdlant – Bulovka i Frýdlant – Dětřichov oraz zwiększenie przepustowości istniejących wodociągów i zbiorników.
„Cieszę się, że udało się osiągnąć porozumienie międzyrządowe w sprawie Turowa z Polską i dzięki temu uzyskać rekompensatę finansową. Spróbujemy też wynegocjować inne możliwe środki finansowe ze źródeł europejskich lub państwowych - dodał gubernator Půta.
Źródło: Liberecki Kraj