Tylko tydzień wystarczył rodzicom na wysłanie do ZUS ponad miliona wniosków o na ponad 1,6 mln dzieci. Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. są przyjmowane od 1 lutego. Wszystkim rodzicom, którzy wyślą prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci 500+ do 30 czerwca 2023 r.

Rodzice i opiekunowie wysłali już ponad milion elektronicznych wniosków na ponad 1,6 mln dzieci. 27 tysięcy z nich na 47 tys. dzieci zostało złożonych poprzez aplikację mZUS.

W minionym 2022 roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło pond 5,6 mln wniosków o wypłatę 500+ na 8,4 mln dzieci. W tym - Dolnoślązacy wysłali 431 tysięcy wniosków na 647,6 tys. dzieci. Na Dolnym Śląsku zaledwie 4,7 tys. wniosków o wypłatę zostało rozpatrzonych negatywnie (w całym kraju 56 tysięcy).

- Zainteresowanie jest ogromne. W pierwszych dniach lutego wpływało do nas tyle wniosków jakby od szybkości ich złożenia zależała wypłata – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tymczasem rodzice i opiekunowie mają czas do końca kwietnia na wysłanie wniosku po to żebyśmy wypłacali im pieniądze bez żadnej przerwy. Lepiej nieco później a za to poprawnie – dodaje.

Według rzeczniczki, obecnie napływ wniosków jest wolniejszy. Rodzice wykorzystują tradycyjne kanały ich składania, czyli bankowość internetową czy PUE ZUS.

 - Powoli, coraz większą popularność zyskuje nasz nowy kanał, czyli aplikacja mZUS. Dzięki niej wystarczy smartfon żeby wysłać do nas wniosek – zapewnia Kowalska-Matis.

Od 1 lutego tego roku ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Źródło: mat. pras. ZUS

 

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.