Czescy i niemieccy funkcjonariusze pracują już razem. Nowa placówka powstała w Hrádku nad Nysą przy polsko-czeskim przejściu granicznym w Porajowie. 

Fot. archiwum bogatynia.info.pl 

Od teraz funkcjonariusze policji federalnej i czescy policjanci będą razem patrolować w trójkącie granicznym między Niemcami,  Czechami i Polską. Po 2-letniej fazie projektu zespół śledczy Schengen zaczął faktycznie działać i ma teraz wspólny grafik dyżurów - informuje niemiecką policja.

Zespół policyjny jego biura w Hradku nad Nysą oraz wspólny obszar odpowiedzialności zostały zaprezentowane podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Funkcjonariusze po stronie niemieckiej i czeskiej koncentrują się na zwalczaniu nielegalnej migracji i przemytu. W ramach swoich działań poszukiwawczych zwracają oczywiście również uwagę na wszystkie inne aspekty przestępczości granicznej.

Krótko po wydarzeniu prasowym  już dziś po niemieckiej stronie granicy przemieszczały się dwa wspólne patrole, a nowy zespół był w stanie zarejestrować pierwsze zatrzymanie już po godzinie działania. O godzinie 14:15 w Ostritz zatrzymano dziewięciu migrantów, którzy wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę. Nie mogli przedstawić żadnych dokumentów legitymizujących ich pobyt i musieli zostać zatrzymani. Pięciu mężczyzn pochodzi z Jemenu, a czterech z Syrii. Bliższych szczegółów nie można jeszcze podać. Trwa dochodzenie.

W październiku ubiegłego roku odbyło się uroczyste otwarcie zrekonstruowanego gmachu regionalnej policji zagranicznej w Hrádku nad Nysą. Służyć w nim będą policjanci czescy i niemieccy. Remont za 16 mln koron sfinansowany został z budżetu Hradka, z dotacji europejskich, a Policja Republiki Czeskiej dofinansowała wyposażenie obiektów dla policjantów kwotą ponad 1 mln koron.

Budynek służy jako wspólne biuro dla czeskich i niemieckich policjantów. Lokal przeznaczony jest dla czterdziestu policjantów. Wspólne będą prowadzone patrole, krajowe szkolenia z zakresu prawa, kursy języka czeskiego i niemieckiego, wspólne szkolenia z taktyki.

Odbudowa została przeprowadzona w ramach projektu CBSC (Cross Border Security Cooperation). 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.